سئوی کلاه سفید راهی مطمئن در بهینه‌سازی وب‌سایت

در روزگاری به سر می‌بریم که بخش بزرگی از کسب و کارها در فضای مجازی فعالیت کرده و رونق می‌گیرند. آگاهی از چگونگی مدیریت سایت، بهینه‌سازی سایت و بالا بردن قابلیت سرچ و بهتر دیده شدن در موتورهای جستجو، دانشی است که به افزایش بازدید و توسعه کسب و کار کمک می‌کند.

بدین ترتیب، کسی که به دانش سئو و انواع سئو آگاهی و تسلط داشته باشد، از دیگر رقبا پیشی خواهد گرفت.

اما انواع سئو به شکل‌های سیاه، سفید یا خاکستری مورد استفاده قرار می‌گیرد. منظور از سیاه روش غیرقانونی، سفید روش قانونی و خاکستری روشی است که میان این دو قرار دارد.

برای انجام درست بهینه‌سازی سایت، اطمینان از عملکرد، اطمینان از بازدید گرفتن و در عین حال جریمه نشدن توسط گوگل، می‌بایست سئو و انواع سئو همچنین سئوی کلاه سفید و تکنیک های سئوی سفید را بشناسیم.

سئو چیست؟

سئو یا SEO مخفف عبارت (Search Experience Optimization) به معنی بهینه‌سازی تجربه کاربر از جستجو است. انواع سئو مجموعه بزرگی از تکنیک‌ها هستند که در بخش‌های مختلف از تولید محتوا گرفته تا طراحی سایت به‌‌کار می‌رود تا خدمات بهتری را به کاربران جستجوگر ارائه دهد.

کاربران هنگام استفاده از انواع سئو تکنیک‌هایی را به‌کار می‌روند که بتوانند از گوگل رتبه بگیرند. بطوریکه بازدیدکنندگان وب‌سایت افزایش بیابند و در نهایت، رتبه الکسا و اعتبار (Authority) وب‌سایت ارتقاء بیابد. به این ترتیب، رونق و توسعه کسب و کار شما در فضای مجازی تضمین خواهد شد.

انواع سئو

موتورهای جستجو قوانین مشخصی را برای سئو و بهینه‌سازی سایت تدوین کرده‌‌اند؛ اما در کنار این قوانین، کاربران در پی تجربه‌اندوزی‌های خود، به روش‌های دیگری نیز پی برده‌اند که ممکن است برخلاف قوانین موتورهای جستجو باشند.

در این میان، انواع سئو شکل گرفت که به سئوی کلاه سیاه، سئوی کلاه سفید و سئوی کلاه خاکستری موسوم شده‌اند.

سئوی کلاه سیاه

یکی از انواع سئو، سئوی کلاه سیاه است. این روش، با آنکه می‌تواند رتبه شما را در موتورهای جستجو به سرعت بالا ببرد، اما کاملاً مغایر با سئوی کلاه سفید هستند. در نتیجه، با بهبود الگوریتم‌های گوگل و موتورهای جستجو، این موارد غیرقانونی لو رفته و شما را مشمول جریمه خواهند کرد.

بطور مثال، از نخستین ترفندهای سئوی کلاه سیاه تکرار بی‌رویه کلمات کلیدی بدون داشتن هیچ بار آموزشی در وب‌سایت‌ها است؛ اما الگوریتم‌های گوگل به زودی پیشرفت کرده و این تخلف را شناسایی کردند.

جریمه شدن از سوی موتورهای جستجو و بی‌اعتبار شدن نزد کاربران و مخاطبین، هزینه سنگینی است که وب سایت شما، بابت این تخلف و صعود غیرقانونی متحمل خواهد شد.

از تکنیک های سئوی سیاه، می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • خرید و فروش و تبادل لینک
 • تیتر و عناوین جعلی
 • مزرعه لینک
 • اسپم‌های ارجاعی
 • قرار دادن لینک، متن و کلمات کلیدی پنهان
 • پنهان‌کاری (استفاده از دو صفحه متفاوت. یکی برای موتورهای جستجو با تکرار بیشتر کلمات کلیدی و دیگری صفحه کاربران با محتوایی متفاوت از آنچه که کاربران جستجو کرده‌اند)
 • اتوماسیون محتوا
 • هک کردن
 • محتوای تکراری
 • گزارش کردن رقبا
 • کامنت اسپم
 • کیفیت پایین محتوا و کلمات کلیدی نامناسب
 • استفاده از بدافزارهایی همچون تروجان‎‌ها، باج افزارها فیشینگ و ویروس ها
 • سرقت ادبی توضیحات متا از وب‌سایت‌های دیگر

سئوی کلاه خاکستری

سئوی کلاه خاکستری، از دیگر انواع سئو است که خود را نزدیک به سئوی کلاه سفید نگاه می‌دارد و مجموعه‌ای از تکنیک‌ها و ترفندهایی است که به سادگی تشخیص داده نمی‌شوند. کاربران اینترنتی نیز استفاده از این تکنیک‌ها را خطا و غیرقانونی نمی‌شناسند.

صاحبان وب‌سایت‌هایی که از این ترفندها استفاده می‌کنند، خود را راضی نگاه می‌دارند که کار غیرقانونی انجام نداده‌اند. اما همین ترفندها نیز اگر از سوی گوگل و سایر موتورهای جستجو تشخیص داده بشوند، شامل جریمه‌ها و بی‌اعتباری‌های سئوی کلاه خاکستری خواهند شد.

از ترفندهای سئوی کلاه خاکستری می‌‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد چندین حساب جعلی در شبکه‌های اجتماعی
 • ایجاد چندین وبلاگ و لینک دادن به وب‌سایت اصلی خودتان
 • استفاده از IP های متعدد به منظور ورود به وب‌سایت خودتان
 • بک لینک دادن در ایمیل وب‌سایت‌های خبری
 • بک لینک دادن به وب‌سایت خودتان
 • لینک دادن‌های مکرر و کامنت گذاری در وب‌سایت ها و صفحات دیگران و یا در وب‌سایت خودتان
 • استفاده از کلمات کلیدی برتر گوگل در عنوان اما استفاده نکردن آنها در محتوا و متن

سئوی کلاه سفید

از میان انواع سئو تنها سئوی کلاه سفید از نظر موتورهای جستجو مجاز و قانونی می‌باشد. موتورهای جستجو از صاحبین وب‌سایت‌ها انتظار دارند تا در خدمت کاربران و جستجوگران اینترنتی باشند. به‌همین نسبت تا زمانی در خدمت صاحبین وب‌سایت‌ها خواهند بود که به این فلسفه وجودی و قوانین موتورهای جستجو پایبند باشند.

از میان انواع سئو، پیروی از قوانین مورد نظر، تنها از گذرگاه سئوی کلاه سفید امکانپذیر خواهد بود.

انواع تکنیک های سئوی سفید

بطور ساده، می‌توان گفت از میان انواع سئو تکنیکی که تنها برای دیده شدن در موتورهای جستجو استفاده نشود و از محتوای مناسب و مفید برای کاربران برخوردار باشد، از تکنیک‌های سئوی کلاه سفید خواهد بود.

در ادامه، به برخی از مهمترین تکنیک های سئوی سفید می‌پردازیم.

1- کلمات کلیدی

در میان تکنیک‌های شناخته‌شده انواع سئو استفاده به‌جا از کلمات کلیدی همان چیزی است که بیشترین ترافیک و بازدید را برای شما به ارمغان می‌آورد. در استفاده از سئوی کلاه سفید ابتدا باید توجه داشت که از تکرار بی‌رویه این کلمات خودداری کرد و دوم اینکه کلمات کلیدی، مرتبط با محتوای وب‌سایت‌تان انتخاب شوند.

انتخاب کلمات کلیدی رتبه دار در موتورهای جستجو که بی‌ارتباط با موضوع وب‌سایت شما هستند، تکنیکی است که در سئوی کلاه سیاه استفاده می‌شود و نباید از آن در سئوی سفید بهره برد.

این تکنیک از اصلی‌ترین تکنیک های سئوی سفید به‌شمار می‌رود. در سئوی کلاه سفید، شما به احترام مخاطب آن‌چیزی را در وب‌سایت خود منتشر می‌کنید که برای کاربر مفید باشد، نه آنکه تنها از موتورهای جستجو رتبه بگیرید.

2- تولید محتوای باکیفیت

تولید محتوای باکیفیت برجسته‌ترین روش در میان تکنیک های سئوی سفید است. درست است که متون طولانی‌تر، از شانس بیشتری برای دیده شدن در موتورهای جستجو برخوردار می‌باشند؛ اما طویل نویسی بدون رعایت محتوای باکیفیت، از تکنیک‌های سئوی کلاه سیاه به شمار می‌آید.

موتورهای جستجو به متنی رتبه خواهند داد که از کیفیت بالاتری برخوردار بوده و رضایت کاربران را جلب می‌کند.

می‌توان از تکنیک های سئوی سفید که مرتبط با تولید محتوای باکیفیت هستند و به بهبود متن شما کمک می‌کنند، به این موارد اشاره کرد:

 • استفاده از تصاویر مناسب
 • قرار دادن ویدئو برای توضیحات تصویری و جذابتر (ویدئوهای آنلاین به سئوی سایت شما کمک می‌کنند. فایل قابل دانلود، کاربر را در صفحه شما نگه نخواهد داشت).
 • پاراگراف بندی مناسب
 • طولانی نبودن جملات
 • ایجاد چند زیرعنوان و بخش‌بندی مطالب
 • توجه به چگالی مناسب کلمات کلیدی
 • قرار دادن مقالات به صورت فایل قابل دانلود در انتهای هر محتوا
3- استفاده صحیح از تگ ها و متا تگ ها

تگ‌های هدینگ (Heading)، توضیحات متا (Meta Description)، عنوان (Title) و دیگر متا تگ های سئو همان مواردی هستند که در موتورهای جستجو شما را در معرض دید کاربران قرار می‌دهند. کدنویسی مناسب برای تیترهای مهم و متا تگ‌ها از تکنیک های سئوی سفید است که می‌بایست متناسب با کلمات کلیدی و عناوین طراحی شوند.

تگ h1 عنوان اصلی محتوای تولیدشده است و تنها یک مرتبه استفاده می‌شود. تگ‌های h2 تا h6 به میزان زیرعنوان‌هایی که برای هر تیتر وجود دارد، به‌کار می‌رود.

تگ مهم دیگر، تگ توضیحات است که به عنوان توضیح خلاصه‌ای از متن در موتورهای جستجو دیده می‌شود. این تگ از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌بایست با دقت بالایی نگارش شود؛ به گونه‌ای که مخاطب را جذب کرده تا بر روی وب سایت شما کلیک کند و محتوایی موردنظر خود را در وب‌سایت شما بیابد.

در سئوی کلاه سفید و تکنیک های سئوی سفید به تگ عنوان نیز اهمیت بالایی داده می‌شود؛ زیرا این، همان موردی است که پس از موفقیت تگ توضیحات و کسب رتبه در موتورهای جستجو، به کاربران معرفی می‌شود. این عنوان می‌بایست آنقدر جذاب باشد که کاربر را به بازدید از وب‌سایت شما تشویق کند.

توجه داشته باشید که از کلمات کلیدی در تمامی این تگ‌ها استفاده کنید. اما همانطور که گفته شد در سئوی کلاه سفید از تکرار بی‌رویه این کلمات خودداری می‌شود؛ زیرا هدف اصلی دعوت کاربران به خواندن محتوای تولیدشده است.

4- لینک‌دهی داخلی (internal link) و خارجی (external link)

لینک‌دهی داخلی و خارجی از دیگر تکنیک های سئوی سفید به‌شمار می‌آید. لینک‌دهی داخلی در سئوی کلاه سفید بدین معناست که شما در محتوای تولیدی خود به صفحات دیگر در وب‌سایت خودتان لینک می‌دهید.

بدین ترتیب، کاربران و بازدیدکنندگان به دیگر لینک‌های وب‌سایت شما مراجعه کرده و زمان بیشتری را با محتوای سایت شما صرف خواهند کرد. این‌کار موجب بالارفتن بازدید شما و رتبه گرفتن از گوگل خواهد شد.

در سئوی کلاه سیاه، از هر صفحه‌ای با موضوعات نامرتبط لینک داده می‌شود و تنها به‌دنبال افزایش تعداد لینک‌ها هستند. اما در سئوی کلاه سفید و با توجه به اصول بهینه سازی لینک های داخلی تنها صفحاتی لینک می‌شوند که بین مفاهیم و موضوعات دو صفحه مقصد و مبدأ ارتباط و همخوانی وجود داشته باشد.

در لینک‌دهی داخلی اگر کلمه‌ لینک شده غیر از کلمه کلیدی باشد، بدان معناست که از گوگل انتظار دارید به آن کلمه نیز رتبه بدهد.

لینک‌دهی خارجی که در سئوی کلاه سفید مورد استفاده قرار می‌گیرد، نیز بدان معناست که در متون خود به وب‌سایت‌های دیگر و صفحات مختلف آنها لینک می‌دهید.

این کار موجب می‌شود که قدرت تشخیص محتوای شما و نیز اعتبار شما نزد ربات‌های خزنده موتورهای جستجو تقویت شود.

5- بک‌لینک طبیعی

از دیگر تکنیک های سئوی سفید، استفاده از بک لینک به صورت طبیعی است. اگر بر روی محتواهای تولیدی خود تمرکز کنید، صاحبین وب‌سایت‌های دیگر به کیفیت کار شما اطمینان پیدا کرده و خودشان به‌صورت طبیعی به شما لینک خواهند داد. این بک‌لینک‌ها در ابزارهای رتبه‌دهی همچون الکسا ثبت می‌شوند و اعتبار شما را افزایش خواهند داد.

در سئوی کلاه سیاه، از خرید بک‌لینک استفاده می‌شود.

در سئوی کلاه سفید، سئوکاران چند مرحله را برای دریافت بک‌لینک طبیعی انجام می‌دهند:

 • در وب‌سایت خود برای صفحات سایت، لینک ثبت می‌کنند
 • به همین منظور در شبکه‌های اجتماعی خود، ثبت لینک انجام می‌دهند
 • امکان انتشار مطالب خود، بخصوص در شبکه‌های اجتماعی را فراهم می‌کنند
 • لینک خود را در سایت‌های مرتبط می‌افزایند
 • لینک خود را در سایت‌های رقیب می‌افزایند

در سئوی کلاه سفید به صورت میانگین روزی 3 بک‌لینک تولید می‌شود. اما در سئوی کلاه سیاه ممکن است هزاران بک‌لینک خریداری شود که هرچند در ابتدا ضرری را متوجه وب‌سایت نمی‌کند، اما با حذف شدن این لینک‌ها، وب‌سایت شما سقوطی بی‌بازگشت را تجربه خواهد کرد.

6- به‌روزرسانی محتوا

در سئوی کلاه سیاه ممکن است مطالبی نوشته شوند که هیچ ارزش محتوایی نداشته باشند و در آینده نیاز به تغییر کامل متن باشد. اما در سئوی کلاه سفید، مطالبی نگارش می‌شوند که از موتورهای جستجو رتبه دریافت کرده‌اند و اینک با دریافت اطلاعات تکمیلی و کشف یافته‌های جدید، نیازمند به‌روزرسانی هستند.

اصلاح متن، تغییر بخشی از محتوای پیشین و ارتقای آن، از تکنیک های سئوی سفید است و در به‌روز شدن و کسب رتبه کمک خواهد کرد.

7- فعالیت در شبکه‌های اجتماعی مختلف

در این تکنیک از تکنیک های سئوی سفید، شما می‌توانید محتواهای تولیدی خود را در شبکه‌های اجتماعی مختلف به اشتراک بگذارید و از تمامی آنها مخاطب جذب کنید. گوگل به برخی شبکه‌های اجتماعی همچون توئیتر، لینکدین، یوتیوب، فیس‌بوک و گوگل پلاس رتبه بالاتری می‌دهد.

اپلیکیشن‌هایی که مورد توجه ایرانیان هستند، همچون اینستاگرام، تلگرام و آپارات، هرچند از رتبه پایینی نزد گوگل برخوردارند، اما شما را به مخاطب ایرانی نشان خواهند داد.

8- سرعت بالای بارگذاری وب‌سایت

استفاده از قالب مناسب برای وب‌سایت، رعایت استانداردهای جدید در طراحی وب‌سایت، حجم پایین صفحات، کدنویسی صحیح، و استفاده از عکس و ویدئوهای سبک، از دیگر تکنیک های سئوی سفید هستند که می‌توانند سرعت بارگذاری وب‌سایت شما را افزایش دهند.

باید توجه داشته باشید که در عصر سرعت و اطلاعات، کاربران در انتظار لود شدن وب‌سایت شما نخواهند شد. بنابراین هرچه وب‌سایت سبک‌تر و سریع‌تری داشته باشید، از دیگر رقبا پیشی خواهید گرفت.

Gtmetrix یک ابزار بین المللی است که سرعت وب‌سایت شما را سنجیده و مشکلات آن را اطلاع خواهد داد تا آنها را مرتفع سازید.

از دیگر مواردی که به عنوان تکنیک‌های سئوی کلاه سفید شناخته می‌شوند:

 • استفاده از Google My Business (سرویس کسب و کار من در گوگل) و ثبت کسب و کارتان در گوگل مپ
 • توجه به User Experience یا تجربه کاربری
 • موبایل فرندلی یا بهینه‌سازی سایت برای گوشی‌های همراه
 • توجه به راحتی کاربران و سهولت دسترسی آنها به مطالبی که خواستارش هستند
 • آسان بودن کار با وب‌سایت
 • رعایت حق کپی رایت
 • اسپم نکردن

به‌علاوه پرسش نقشه سایت و پاسخ به آن، می‌تواند نقش مهمی در بهینه‌سازی سایت شما ایفا کند. در مجموع، استفاده از تکنیک های سئوی کلاه سفید در خدمت شما هستند تا حضور بلندمدت خود را در موتورهای جستجو حفظ کنید و از گردونه رقابت حذف نشوید.

نتیجه آنکه محتوای قوی، کدنویسی‌های اصولی، رعایت چهارچوب‌های موتورهای جستجو، به‌روز شدن و هماهنگ شدن با الگوریم‌های گوگل و در نهایت بازاریابی موتورهای جستجو، می‌تواند سئوی وب‌سایت شما را قوی کرده و امکان دیده شدن و رتبه گرفتن شما در موتورهای جستجو را بالا برد.

در میان انواع سئو تنها استفاده از تکنیک های سئوی سفید، راز ماندگاری و توسعه کسب و کار شما خواهد بود.

News source

2 August 2020 - 13:08

Tags

 • کلاه_سفید_نماد_چیست
 • تکنیک_های_کلاه_سیاه
 • تکنیک_های_سئو_کلاه_سفید
 • روش_های_سئو_کلاه_سفید
 • سئو_کلاه_سفید_و_سیاه

User Review

Total Score

No Comment Post yet

Submit Comment

Your Score