سئوی خارجی چیست؟

پیش از اینکه در مطلب جدید دنیپر به سراغ تعریف سئو و تکنیک های سئوی خارجی برویم، می‌خواهیم به طور خلاصه، دلیل استقبال افراد از مباحثی که به سئو مربوط می‌شود را بررسی کنیم. در کتاب «همه دروغ می‌گویند» که از کتاب‌های تحسین‌شده‌ی چندسال اخیر است، ادعا شده افراد ممکن است به هرکسی دروغ بگویند، اما به گوگل دروغ نمی‌گویند. افراد هر سوالی داشته باشند، از نشانه‌های یک دل‌درد ساده گرفته تا اطلاعاتی که برای  تکمیل مقالات علمی خود نیاز دارند، در گوگل جستجو می‌کنند، در حالی که ممکن است همین سوال را (مثلا دلایل دل‌درد) از خانواده یا دوستان نزدیکشان هم نپرسند؛ اما از گوگل می‌پرسند و همین نشان می‌دهد گوگل تا چه حد قدرتمند است و چرا افراد و کسب‌وکارهای مختلف چنین رقابت سختی برای بالاتر آوردن جایگاهشان در نتایج جستجوی گوگل دارند.

ما در دنیپر علاوه بر ارائه خدمات دیجیتال مارکتینگ تلاش می‌کنیم مخاطبان را با این مفاهیم و لزوم استفاده از آن‌ها بیشتر آشنا کنیم. بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو یا SEO (Search engine optimization) به تمام فعالیت‌هایی گفته می‌شود که براساس الگوریتم‌های گوگل (مانند الگوریتم گوگل پاندا و یا الگوریتم گوگل پنگوئن (برای بالاتر آوردن جایگاه سایت در نتایج جستجوی گوگل انجام می‌دهیم. سئو انواع داخلی و خارجی دارد که در این مطلب به تکنیک های سئوی خارجی می‌پردازیم.

سئوی بیرون صفحه یا داخل صفحه؟

برای بهبود جایگاه سایت در موتور جستجو، باید فعالیت‌هایی را انجام داد که این فعالیت‌ها به دو دسته‌ی سئوی بیرون صفحه و سئوی داخل صفحه (سئوی off-site یا خارجی و سئوی on-site یا داخلی) تقسیم می‌شوند. برای دانستن تفاوت این دو و پس از آن، آشنایی با تکنیک های سئوی خارجی شاید بهتر باشد اول تعریف آن‌ها را باهم بخوانیم:

سئوی off-site یا سئوی بیرون صفحه: وقتی بتوانید از راه‌های مختلف، باعث شوید سایر سایت‌ها لینک سایت شما را در سایتشان قرار دهند و به اصطلاح از آن‌ها بک لینک بگیرید، این موضوع نشان می‌دهد سایتتان در حوزه‌ی خودش دارای اعتبار است که از سایت دیگری به آن ارجاع داده شده است. به همین دلیل، موتور جستجوی گوگل نیز سایتتان را دارای اعتبار تشخیص می‌دهد و آن را بالاتر از سایر سایت‌ها به کاربران نشان می‌دهد.

سئوی on-site یا سئوی داخل صفحه: سئوی داخلی از طریق تنظیم و بهبود اجزای مختلف سایت انجام می‌گیرد. این تنظیمات باید سایت را به سمتی ببرد که محتوای سایت و موضوعات کلی آن به وضوح برای موتورهای جستجو قابل تشخیص باشد. موتورهای جستجو در ازای این خوانایی، پاداشی که به سایت‌ها می‌دهند این است که آن‌ها را در نتایج جستجوهای مرتبط، بالاتر از دیگران نشان می‌دهند.

تاثیر سئوی خارجی و تکنیک های سئوی خارجی

سئوی خارجی یا off-site صرفاً در لینک گرفتن خلاصه نمی‌شود؛ بلکه کاری عمیق‌تر و اساسی‌تر است. برای نمونه، اصطلاحا برند منشن‌ها ((Brand mention یا جاهایی که از برند شما یاد می‌شود (نام وبسایت و کسب‌وکارتان بدون لینک دادن به آن ذکر می‌شود) هم جنبه‌ای از سئوی بیرون صفحه محسوب می‌شود که یکی از تکنیک های سئوی خارجی است.

اگر کانتنت مارکتر یا بازاریاب محتوایی خوبی باشید، تمام تکنیک های سئوی خارجی و داخلی را به کار می‌بندید تا در بازار احتمالا پررقابت کسب و کارتان بتوانید با سرعت بیشتری رنک یا رتبه وبسایتتان را بهبود ببخشید؛ اما متوقف شدن در مرحله‌ی سئوی داخلی، اشتباهی نسبتا پرتکرار در بین صاحبان وبسایت‌هاست. در حالی که برای گوگل اتفاقاتی که خارج از وبسایت شما و در فضایی دور از آن رخ می‌دهد، اهمیت زیادی دارد.

گرفتن بک لینک اساسی‌ترین کاری است که در سئوی بیرون صفحه انجام می‌شود و سایر تکنیک های سئوی خارجی به نوعی در امتداد این تکنیک هستند. موتورهای جستجو، بک لینک‌ها را به عنوان نشانه‌ای از کیفیت محتوایی که به آن لینک داده شده، در نظر می‌گیرند. بنابراین، یک وب سایت با میزان و کیفیت مشخصی از محتوا که بک لینک‌های زیادی دارد، از نظر گوگل رده‌ی بالاتری از یک وب سایت با همان مشخصات و تعداد بک لینک‌های کمتر به خود اختصاص می‌دهد.

به طور کلی بک لینک‌ها به سه نوع اصلی تقسیم می‌شوند:

 • بک لینک‌های طبیعی: بک لینک‌هایی که صاحبان وب‌سایت‌ها برای ساختنشان به طور مستقیم فعالیتی انجام نمی‌دهند. برای مثال، وقتی یک بلاگر یا تیستر غذا در پستش لینک مغازه‌ موردعلاقه‌اش که معمولا مواد غذایی را از آن می‌خرد، قرار می‌دهد، این یک بک لینک طبیعی به حساب می‌آید.
 • بک لینک‌هایی که خودتان به هر نحوی از دیگر سایت‌ها می‌گیرید: مثلا وقتی از مشتریان می‌خواهید به وبسایتتان لینک بدهند یا به یک اینفلوئنسر مبلغی پرداخت می‌کنید تا لینک وبسایتتان را در صفحه‌ شبکه‌های اجتماعی یا وب‌سایتش قرار دهد.
 • بک لینک‌هایی که خودتان دستی می‌سازید: یکی از تکنیک های سئوی خارجی همین ساختن بک لینک به طور دستی در سایت‌های دیگر، مثلا در فروم‌ها یا در بخش کامنت‌های وبسایت‌های دیگر (عموما وب‌سایت‌های پرمخاطب) می‌سازید. البته بعضی اوقات استفاده از این تکنیک، به تکنیک‌های سئوی کلاه سیاه نزدیک می‌شود و احتمال جریمه از طرف موتورهای جستجو بالا می‌رود، بنابراین با احتیاط این تکنیک را به کار ببندید.

اما تکنیک های سئوی خارجی تنها به گرفتن بک لینک محدود نمی‌شود و ارزش این بک لینک‌ها هم موضوع مهمی است. صرف‌نظر از اینکه بک لینک‌ها را از چه طریقی گرفته باشید، تاثیرگذارترین لینک‌ها در سئوی بیرون صفحه لینک‌هایی هستند که بیشترین Link Equity را دارند. این فاکتور (Link Equity) یکی از فاکتورهایی است که موتورهای جستجو برای رتبه‌بندی لینک‌ها در نظر می‌گیرند و بر این ایده استوار است که برخی لینک‌ها ارزش و اعتبار یک صفحه را به یک صفحه دیگر انتقال می‌دهند.

این ارزش و اعتبار به عوامل مختلفی شامل Page Authority صفحه‌هایی که به یکدیگر لینک شده‌اند، مرتبط بودن موضوعات محتوای آن‌ها، وضعیت HTTP و... بستگی دارد.

فاکتورهایی که تاثیر مثبت روی Link Equity دارند، عبارت‌اند از:

 • میزان پرمخاطب بودن سایت لینک دهنده
 • اینکه چقدر موضوع و محتوای سایت لینک دهنده با سایت گیرنده‌ی لینک مرتبط است
 • جدید بودن لینک
 • متنی که سایت مقصد به آن لینک شده است (مراجعه شود به مقاله انکر تکست و اهمیت آن در سئو)
 • میزان قابل اعتماد بودن سایت لینک دهنده
 • تعداد لینک‌های دیگری که در صفحه‌ی لینک دهنده قرار گرفته است

سایر تکنیک های سئوی خارجی هر کدام به نوعی به لینک بیلدینگ یا گرفتن لینک خارجی مرتبط می‌شوند، اما به روش‌های متفاوت که در ادامه با این روش‌ها آشنا می‌شویم:

قدرت شبکه‌های اجتماعی را تحت کنترل خودتان بگیرید!

شاید اصطلاح سوشال سیگنال  (Social Signal)را شنیده باشید. تمام لایک‌ها، کامنت‌ها، Saveها و دفعاتی که پست‌های شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، توییتر، فیس بوک، پینترست و... بین افراد به اشتراک گذاشته می‌شود، یک سوشال سیگنال به حساب می‌آید. وقتی گوگل وب سایتی را رتبه بندی می‌کند، سوشال سیگنال‌های آن را هم در نظر می‌گیرد. شما باید به نوعی مخاطبانتان را به سمت خودتان بکشید تا گوگل را برای دادن رتبه‌ی بهتر به وبسایتتان متقاعد کنید. خصوصا اگر این برند منشن‌ها (Brand Mention) در قالب لینکی از وبسایتتان باشد.

شبکه‌های اجتماعی هیچوقت مانند امروز در درگیر کردن افراد، قدرتمند و تاثیرگذار نبوده‌اند. البته برندها و مارکترها هم به خوبی از این فرصت استفاده کرده و از این عرصه برای استفاده‌های تبلیغاتیشان بهره می‌گیرند. برای مدیریت بهتر اوضاع در شبکه‌های اجتماعی باید چند مورد را در فعالیتتان در نظر بگیرید و بدانید هر فعالیتی در این زمینه به نوعی در راستای به کارگیری مستقیم یا غیر مستقیم تکنیک های سئوی خارجی است:

 • مسئولیت پذیر و پاسخگو باشید: مردم زمانی از شما و برندتان صحبت می‌کنند که یا از محصول یا خدمتتان رضایت کافی را داشته باشند و می‌خواهند شما را به سایرین توصیه کنند، یا زمانی که ناراضی‌اند و اتفاقا در این حالت با احتمال بیشتری درباره برندتان صحبت خواهند کرد! در هر صورت شما باید پاسخگویشان باشید و نظراتشان را دنبال کنید. در واقع پشتیبانی مشتریان باید در تمام کانال‌های آنلاین شما از جمله در تمام شبکه‌های اجتماعی صورت بگیرد.
 • با قدیمی‌ترها و تاثیرگذاران این حوزه معاشرت مجازی داشته باشید: تعدادی از مدیران، اینفلوئنسرها، مدیران حرفه‌ای شبکه‌های اجتماعی و... هستند که به روش‌های مختلف می‌توانند بر مطرح‌تر شدن و پیشرفت اعتبار شما در این فضا تاثیر مثبت داشته باشند. اول با انتشار محتوای شما در صفحات خودشان یا نام بردن از برند شما، دوم با دنبال کردن شما در شبکه‌‌های اجتماعی و سوم با تاثیرگذاری بر میزان حرفه‌ای بودن فعالیت شما به عنوان یک بازاریاب در فضای مجازی؛ پس با این افراد ارتباط موثر برقرار کنید.
 • وجهه و اعتبار برندتان را در فضای آنلاین نظارت کنید: اینکه در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی نامی از برندتان ذکر شود، یک دارایی ارزشمند برایتان به حساب می‌آید. پس در مقابل مخاطبان، واکنش متناسبی از خود نشان دهید. همانطور که گفتیم برند منشن‌ها هم از نظر الگوریتم‌های گوگل مثل بک لینک ارزشمندند. برای نظارت روی اینکه چه سایت‌هایی و چه افرادی در شبکه‌های اجتماعیشان از برندتان نام برده‌اند، ابزارهای مختلفی وجود دارد. یکی از ابزارهای معتبر را از میانشان انتخاب کنید و مدام پایش کنید که در کجا از برندتان نام برده‌اند و دقیقا چه گفته‌اند. مثلا اگر در یک فروم دیجیتال مارکتینگ، در مطلبی با موضوع سفارش تولید محتوانامی از برند دنیپر ذکر شده باشد، حتی بدون لینک دادن به سایت دنیپر، نوعی برند منشن برای دنیپر محسوب می‌شود و باید مورد توجه قرار گیرد.

از کامنت گذاشتن در دیگر بلاگ‌ها ابایی نداشته باشید!

از نظر بعضی‌ها باید کمی باظرافت به این توصیه عمل کرد؛ چون می‌تواند به یک تکنیک سئوی کلاه سیاه بدل شود. اما مطالب زیادی را می‌توانید در گوگل پیدا کنید که آموزش داده‌اند که چطور با یک روش درست در دیگر بلاگ‌ها کامنت بگذارید و ترافیک را به سمت وبسایتتان هدایت کنید. نکته‌ی بدیهی این است که باید به طبیعی‌ترین شکل (استفاده از تکنیک‌های سئوی کلاه سفید) این کار را انجام دهید. مثلا دیدگاهتان را درباره‌ی پست مربوطه بنویسید و تلاش کنید توجه‌ها را به خودتان جلب کنید؛ اما سعی نکنید زیر هر پستی با هر موضوعی یک متن ثابت را مثل یک امضا از خودتان به جا بگذارید.

از به کار گرفتن ویدیو و عکس غافل نشوید!

حتما تا به حال توجه کرده‌اید که پرطرفدارترین شبکه‌های اجتماعی در حال حاضر (مثل یوتیوب، اینستاگرام، فلیکر، پینترست و...) با محوریت تصویر و ویدیو فعالیت می‌کنند. برای وایرال شدن، یک ویدیو می‌تواند به اندازه‌ی ده‌ها پست متنی بلاگ برایتان مفید باشد. حتی می‌توانید پا را فراتر بگذارید و از تکنولوژی واقعیت افزوده  (AD)استفاده کنید.

مفهوم سئوی بیرون صفحه و هدف نهایی تمام تکنیک های سئوی خارجی این است که به واسطه‌ی فعالیت‌های خارج از وبسایتتان بتوانید توجه افراد را به خودتان جلب کنید. پس از هر طریقی که می‌توانید، ویدیو، اینفوگرافیک و حتی پادکست با محتواهایی که حدس می‌زنید، افراد آن‌ها را دوست خواهند داشت، محتواهایی با قابلیت وایرال شدن، تولید کنید.


در سایر مقالات دنیپر می‌توانید بیشتر درباره‌ی سئوی داخلی سایت، خارجی و تکنیک‌های آن بخوانید.

News source

2 August 2020 - 13:08

User Review

Total Score

No Comment Post yet

Submit Comment

Your Score