سئوی کلاه خاکستری چرا و چگونه؟

سئوی کلاه خاکستری یکی از انواع سئو سایت می‌باشد که بیشتر صاحبین وب‌سایت‌ها از آن بهره می‌گیرند؛ این بدان خاطر است که خود را برای پیروز شدن بر رقبا از طریق رعایت اصول سئوی کلاه سفید ناتوان می‌ببیند. در چنین شرایطی است که به راه‌های میانبر روی می‌آورند.

اگر کسب و کارها درصدد این هستند که در دنیای مجازی و فضای اینترنتی کسب و کار خود را آغاز کنند و در همین فضا آن را رشد و توسعه دهند، می‌بایست از پس رقابت تنگانگ با رقبایی قدر بربیایند.

انواع سئو سایت با توجه به رعایت یا عدم رعایت قوانین موتورهای جستجو دسته بندی می‌شوند. در این فرصت با هم به مرور انواع سئو سایت و تکنیک های سئو و همچنین چیستی سئوی کلاه خاکستری می‌پردازیم تا با شناخت قوانین موتورهای جستجو، مرتکب کار غیرقانونی و متحمل شدن جریمه نشویم؛

بدین ترتیب، نه تنها شکست وب‌سایت خود را شاهد نخواهیم بود، که حتی هر روز بر قدرت خود خواهیم افزود.

انواع سئو سایت

همانگونه که گفته شد انوع سئو سایت برحسب رعایت و عدم رعایت قوانین تقسیم‌بندی می‌شوند. 3 نوع سئوی سایت از این قرار است:

سئوی کلاه سفید، سئوی کلاه خاکستری و سئوی کلاه سیاه.

اگر قوانین سئو رعایت بشوند، از تکنیک‌های قانونی سئوی کلاه سفید استفاده شده و اگر قوانین رعایت نشوند، از تکنیک های سئو کلاه سیاه استفاده شده است. اگر صاحبین وب‌سایت‌ها روشی میان این دو را برگزینند، به احتمال قوی از تکنیک‌ های سئوی کلاه خاکستری بهره گرفته‌شده است.

حال به توضیح هر یک از این تکنیک‌ها می‌پردازیم:

سئوی کلاه سفید چیست؟

در این تکنیک از سری تکنیک های سئو کارشناسان سئو و تکنسین‌های وب‌سایت‌ها بدون شکستن قوانین موتورهای جستجو اصول سئو را رعایت می‌کنند و رتبه خود را بالا می‌برند. به‌دست آوردن ترافیک بالا و استفاده درست از الگوریتم‌های گوگل، موجب قرار گرفتن در صفحات نخست موتورهای جستجو می‌شود.

بالا رفتن رتبه وب‌سایت بدین معناست که وب‌سایت‌های موفق، هنگام سرچ‌ کاربران، به‌عنوان نخستین صفحات به آنها معرفی می‌شوند. از آنجا که فلسفه وجودی موتورهای جستجو، خدمت به کاربران و برطرف کردن نیازهای آنهاست؛ صفحاتی که به این اصل پایبند می‌مانند، بالاترین رتبه‌ها را به‌دست خواهند آورد.

از تکنیک های سئو کلاه سفید می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • طراحی وب‌سایت مناسب با سرعت بارگذاری بالا
 • استفاده از ویدیو و عکس با حجم کم و سرعت لود بالا
 • تولید محتوای جدید، مفید و ارزشمند
 • استفاده از کلمات کلیدی مناسب پرسرچ و مناسب. همچنین، رعایت چگالی کلمات کلیدی به نحوی که تکرار آنها برای عبارت کلیدی اول، عددی بین 1 تا 3 درصد و برای عبارات ثانویه، عددی بین 1 تا 2 درصد از متن را تشکیل دهند.
 • نگارش توضیح متا برای به نمایش درآمدن خلاصه‌ای از متن که در قسمت معرفی سایت موتورهای جستجو به‌نمایش درمی‌آید و نقش مهمی در جلب توجه کاربران دارد.
 • تبلیغات مناسب، در جای مناسبی از صفحه و با سرعت لود مناسب
 • موبایل فرندلی بودن و قابلیت اجرا در صفحات موبایل یا تبلت
 • بک لینک گرفتن

سئوی کلاه سیاه چیست؟

از دیگر انواع تکنیک های سئو می‌توان از سئوی کلاه سیاه نام برد. این تکنیک از خلأهای شناختی موتورهای جستجو استفاده می‌کند و به روش‌های غیرقانونی رنکینگ خود را بالا می‌برد. این روش‌ها کاملاً برخلاف خواسته و منفعت کاربران است؛ بنابراین بهترین راه شناسایی تکنیک های سئو کلاه سیاه، این است که ببینیم روش به‌کار رفته به نفع کاربران می‌باشد یا خیر؟

موتورهای جستجو که به رضایت و خدمت به کاربران اهمیت می‌دهند، با استفاده‌کنندگان از سئوی کلاه سیاه برخوردهای جدی داشته و آنها را متحمل جریمه‌های سنگین می‌کنند.

از سری تکنیک های سئو سیاه می‌توان به این موارد اشاره داشت:

 • محتوای کپی شده
 • کپی کردن توضیحات متا از سایر وب‌سایت‌های موفق
 • محتوای بی‌کیفیت و استفاده از کلمات کلیدی جعلی
 • استفاده از عناوین جعلی
 • پنهان‌کاری (ایجاد دو صفحه با محتواهای متفاوت؛ یکی برای موتورهای جستجو با کلمات کلیدی پرسرچ، دیگری برای کاربران با متنی متفاوت و بی کیفیت)
 • قرار دادن کلمات کلیدی و لینک‌های پنهان
 • اسپم ارجاعی
 • کامنت ارجاعی
 • مزرعه لینک
 • ارائه گزارش جعلی به موتورهای جستجو درباره رقبا
 • هک کردن
 • استفاده از بدافزارهایی مانند ویروس‌ها، تروجان‌ها، پیشینگ، باج افزارها و ...

سئوی کلاه خاکستری چیست؟

برخی تکنسین‌های سئوکار، از ابتدا توصیه می‌کنند که از تکنیک های سئو کلاه سفید استفاده نکنید؛ چرا که امکان پیروز شدن در عرصه رقابت تنگانگ را ندارید. در عوض، با استفاده از سئوی کلاه خاکستری می‌توان به گونه‌ای عمل کرد که گرچه با قوانین موتورهای جستجو مغایرت دارد، اما منجر به جریمه شدن وب‌سایت‌ها نمی‌شود.

در صورت به‌روزرسانی الگوریتم های گوگل تکنیک‌های سئوی کلاه خاکستری نیز جزو تکنیک‌های سیاه شمرده خواهد شد؛ اما در حال حاضر، با توجه به ضعف گوگل می‌توان از این روش‌ها استفاده کرد.

در ادامه، به چند روش مهم از سئوی کلاه خاکستری خواهیم پرداخت:

1- خرید دامنه

در این روش، دامنه‌های منقضی شده از وب‌سایت‌های قوی با رنکینگ بالا که فعالیتی نزدیک به فعالیت وب‌سایت متقاضی دارند، خریداری می‌شوند. سایت متقاضی این دامنه را به سایت خود ریدایرکت می‌کند و از امتیازات این دامنه بهره‌مند می‌شود.

وب‌سایت قوی با بک‌لینک‌های زیاد، قدرت و بک‌لینک‌های خود را به وب‌سایت خریدار منتقل خواهد کرد.

 2- ساخت اکانت جعلی در شبکه‌های اجتماعی برای تبلیغ گرفتن

بطور معمول در این روش از تصاویر جعلی زیبارویان، طبیعت و حیوانات خانگی استفاده می‌شود. این اکانت‌ها با جذب کاربران بسیار و همزمان تبلیغ وب‌سایت خود، کاربران جذب شده را به وب‌سایتی که از این تکنیک سئوی کلاه خاکستری استفاده کرده است، هدایت می‌کنند. بدین ترتیب، این وب‌سایت ترافیک بالایی به‌دست خواهد آورد.

3- تغییر چیدمان وب‌سایت

وب‌سایت‌هایی که مدام محتواهای جدید تولید می‌کنند و ساختار صفحه خود را به‌روزرسانی می‌کنند، وب سایت های فعال هستند. موتورهای جستجو به این وب سایت های فعال رتبه بالاتری خواهند داد.

وب سایت هایی با تولید محتوای کم که به‌طور مرتب چیدمان خود را تغییر می‌دهند، این تصور را برای موتورهای جستجو ایجاد می‌کنند که محتواهای جدید در این وب‌سایت فعال و پرترافیک در حال ایجاد شدن است.

4- بک‌لینک دادن به خود

بک‌لینک در انواع سئو سایت دیده می‌شود. در روش کلاه سفید این روش به‌صورت طبیعی اتفاق می‌افتد و در روش کلاه سیاه با خرید بک‌لینک. اما در روش سئوی کلاه خاکستری وب‌سایت ها با اکانت و صفحات جعلی در صفحات و انجمن‌های دیگر عضو شده و با کاربران به بحث می‌پردازند یا در قسمت کامنت نظر گذاشته و در همین حین به وب‌سایت خود لینک می‌دهند.

اگر در این مباحثات، مطلب مفید و راهگشایی برای سایر کاربران کامنت شود، احتمال پاک شدن کامنت اسپم نیز کاهش می‌یابد. بنابراین، کامنتی که حاوی اطلاعات مفید است، به‌همراه بک‌‌لینک، ماندگار می‌شود.

اگر لینک‌ها به‌طور مرتب از بخش کامنت‌های این انجمن ها و صفحات پاک شوند، موتورهای جستجو متوجه اسپم بودن آن خواهند شد. بنابراین، استفاده‌کنندگان از سئوی کلاه خاکستری یا هوشمندانه کامنت می‌گذارند و یا با ساخت صفحات و اکانت‌های جعلی، در صفحات و اکانت‌های خود بک‌لینک می‌دهند.

5- اشتراک گذاری

اکثر وب‌سایت‌ها در انتهای متون و پست‌های خود انواع شبکه‌های اجتماعی را درج می‌کنند تا کاربران این پست‌ها را به اشتراک بگذارند. اما در این روش از تکنیک‌های سئوی کلاه خاکستری با همان صفحات جعلی اقدام به اشتراک گذاشتن وب‌سایت خود می‌کنند.

6- محتوای کپی

کپی کردن محتوا به هر شکلی که انجام شود، سهواً یا عمداً باشد، از تکنیک های سئو سیاه محسوب می‌شود و سنگین‌ترین جریمه را از موتورهای جستجو دریافت خواهد کرد. اما در روش سئوی کلاه خاکستری متون صفحات دیگر با تغییرات اندک بازنویسی می‌شوند. بدین ترتیب که از واژه‌های مترادف، جمله‌بندی متفاوت و پس و پیش کردن اطلاعات استفاده می‌شود.

در این تکنیک سئوی کلاه خاکستری از روش آسمان خراش یعنی کپی کردن بخشی از متن (بیش از یک صفحه) خودداری می‌شود تا امکان کشف سرقت ادبی توسط موتورهای جستجو به حداقل برسد.

7- استفاده از کلمات کلیدی منتخب گوگل در عنوان

گوگل و سایر موتورهای جستجو فهرستی از کلمات کلیدی برتر دارند که بیشترین سرچ‌های کاربران را داشته و بالاترین امتیاز را دریافت کرده‌اند. در انواع سئو سایت تأکید بر کلمات کلیدی و استفاده مناسب از آنها در دستور کار قرار می‌گیرد.

اما در سئوی کلاه خاکستری بدین ترتیب عمل می‌شود که کلمات کلیدی تنها در عنوان به‌کار می‌روند و نه در متن اصلی. اینگونه هم موتورهای جستجو فریب می‌خورند و هم کاربران.

از دیگر روش‌های سئوی کلاه خاکستری می‌توان به این موارد نیز اشاره کرد:

 • ایجاد IP های متعدد و ورود به وب‌سایت خود
 • بک‌لینک در ایمیل سایت‌های خبری
 • ایجاد اکانت‌های پرتعداد جعلی در شبکه‌های اجتماعی
 • کامنت دادن و قرار دادن بک‌لینک به صورت مکرر در وب‌سایت خود
 • بک‌لینک‌های زنجیره‌ای که چند وب‌سایت به یکدیگر لینک می‌دهند.

آنچه باید بدانید...

هرچند در میان انواع سئو سایت استفاده از تکنیک‌های کلاه خاکستری موجب می‌شود که موتورهای جستجو به سایت رتبه ‌دهند و کاربران نیز از وب‌سایت بازدید ‌کنند؛ اما باید توجه داشت که بازدید کاربران و دست خالی بازگشتن آنها و آگاهی‌شان از فریبکاری این سئوکاران خاکستری، می‌تواند منجر به گزارش شدن صفحه شود.

حتی اگر کاربران برای این گزارش کردن حوصله نداشته باشند، رقبای شما حتماً هم حوصله گزارش کردن را دارند و هم انگیزه آن را. اگر قوانین سئو را بدانیم و اصول تولید محتوای مناسب برای سایت را بیاموزیم، می‌توانیم بدون بیم از جریمه شدن توسط گوگل و با اطمینان از بازدید بالای کاربران در رشد و توسعه وب‌سایت و کسب و کارمان تلاش کنیم.

News source

2 August 2020 - 13:08

Tags

 • اصول_سئو
 • انجام_سئو_سایت
 • سئو_چیست_و_چه_کاربردی_دارد
 • خدمات_سئو_سایت

User Review

Total Score

No Comment Post yet

Submit Comment

Your Score