چرا خرید بک لینک اشتباه است؟

افراد بسیاری برای دستیابی به نتیجه سریع در افزایش رتبه سئو سایت خود، اقدام به خرید بک لینک می‌کنند. همچنین، سایت‌هایی هستند که چنین خدمتی را به طور رایگان ارائه می‌دهند. صاحبان وب سایت‌هایی که از چنین بک لینک‌هایی استفاده کردند، گاها در ابتدای امر با پیشرفت ظاهرا مثبت در رتبه سئو سایت خود مواجه شده‌اند. اما این پیشرفت عمر کوتاهی داشته و همچنین متحمل ضرر شده‌اند؛ چرا که لینک شدن از چنین سایت‌هایی، یک بک لینک موثر محسوب نمی‌شود.

خرید بک لینک از این وب سایت‌ها، وب سایت مقصد را با ریسک‌هایی روبرو می‌کند که در این مقاله به آنها می‌پردازیم. عملکرد موتورهای جستجو به گونه‌ای است که با استفاده از هوش مصنوعی و ثبت سوابق یک سایت از صحت و کیفیت مطالب آگاه می‌شوند. بنابراین، موتورهای جستجو متوجه می‌شوند که این بک ‌لینک ها توسط چه کسی ثبت شده و یا خریداری شده است.

خرید بک لینک، برای موتورهای جستجو به منزله تقلب و فریب می‌باشد. بنابراین، این کار به رای منفی در رتبه سئو منتهی خواهد شد. جبران این رای منفی، با اقدامات مثبتی ممکن است که تنها برای رسیدن به رتبه از دست رفته، سایت مربوطه را متحمل هزینه و خسارت می‌کند.

ریسک‌های خرید بک لینک و بک لینک رایگان

در بهترین شرایط با خرید بک لینک، موتورهای جستجو، اینطور ارزیابی می‌کنند که سایت مورد نظر قصد فریب دادن داشته و امتیاز منفی برای او در نظر می‌گیرند. این خود به تنهایی ضرر بزرگی برای یک وب سایت محسوب می‌شود. ولی متاسفانه فقط این نیست.

گاهی اوقات خرید بک لینک یا استفاده از بک لینک‌های رایگان، اعتبار یک سایت را بسیار کاهش می‌دهد. چرا که محتوای سایت مبدا بک لینک نیز برای موتورهای جستجو مهم است. به عنوان مثال، خرید بک لینک از وب سایتی با محتوای مجلات زرد و بومی، ارجاع معتبری نخواهد بود. اگر سایت ارجاع‌دهنده یا بک لینک های مجاور دارای محتوای غیر اخلاقی و ناپسند باشند، نه تنها یک بک لینک موثر نخواهد بود که اعتبار منفی نیز در پی دارد.

بک لینک موثر نیاز به دلیل و هویت معتبر دارد

موتورهای جستجو متوجه می‌شوند یک بک لینک، توسط یک کاربر واقعی با هویت مشخص و واقعی نوشته شده است یا خیر. دلیل ارجاع دادن به یک سایت در سایت دیگر را متوجه می‌شوند. کلمات کلیدی آن سایت و صفحه را مقایسه می‌کنند و ارتباط با سایت ارجاع داده شده را بررسی می‌کنند. به عنوان مثال: ارائه بک لینک از صفحه وب که راجع به سلامتی و پزشکی در آن بحث شده، به سایتی که موضوع آن فروش خودرو است اعتبار چندانی ندارد و موثر نخواهد بود.

عمر کوتاه خرید بک لینک یا بک لینک رایگان

عمر بک لینک‌های خریداری‌شده کوتاه است. پس از مدت کوتاهی حذف می‌شوند و همان تاثیر اندک را نیز از دست می‌‎دهند. شاید بک لینک خریداری شده نسبت به بک لینک‌های رایگان عمر بیشتری داشته باشد، اما همچنان به مدت زمان لازم برای داشتن تاثیر مناسب، حفظ نمی‌شوند. یک بک لینک موثر در یک وب سایت معتبر برای همیشه وجود خواهد داشت. این موضوع از دلایل مهم در میزان تاثیر و اعتبار بک لینک می‌شود.

ایجاد ترافیک کاذب توسط بک لینک

عموما بک لینک‌های رایگان یا خریداری شده، به طور صادقانه یا به خواست خود کاربرها، آنها را به سمت یک وب سایت هدایت نمی‌کنند. آنها این کار را با متن و لینک‌های پنهان، تیترهای بی‌ربط و جعلی یا کلیک کردن ناخواسته انجام می‌دهند. در چنین شرایطی علاوه بر تاثیر نامطلوب بر کاربرها، صفحه باز شده را به سرعت می‌بندند و این اتفاق از چشم موتورهای جستجو پنهان نیست.

با خرید بک لینک، عموما لینک وب سایت شما توسط نرم افزار‌های غیرقانونی و تبلیغات مزاحم باز می‌شود. سرویس دهنده‌های بک لینک رایگان یا خریداری شده، از بدافزارها و ویروس‌ها و تروجان‌ها استفاده می‌کنند تا برای وب سایت مورد قرارداد خود، ترافیک ایجاد کنند.

گاهی اوقات این ترافیک با هدایت شدن کاربر به یک دامنه دیگر و سپس هدایت دوباره کاربر به طور ناخواسته به وب سایت مورد نظر رخ می‌دهد (به اصطلاح redirect می‌شود). به این معناست که بک لینک به آدرس وب سایت اصلی نیست، ولی پس از باز شدن دامنه اول، آدرس عوض می‌شود و به این صورت ترافیک کاذب تولید می‌شود.

کاربری که ترافیک کاذب ایجاد می‌کند، جز هزینه و هدر رفتن منابع وب سایت، نتیجه‌ی دیگری ندارد. چنین کاربری هیچگاه یک مشتری یا مخاطب مفید برای آن وب سایت نیست.

ایجاد مزاحمت توسط سرویس‌ دهنده‌های بک لینک

پلتفرم‌هایی که به ارائه بک لینک مشغول هستند، همیشه با گزارش مزاحمت (spam) مواجه هستند و عموما ایمیل‌ها و لینک‌های تبلیغاتی آنها توسط سرویس دهنده ایمیل یا مرورگرها بلاک می‌شود. اگر لینک سایتی در لیست اسپم قرار بگیرد، به شدت از اعتبارش کم می‌شود و این آسیب جدی به ارزش یک سایت وارد می‌کند.

همچنین، در این روش‌ها اقدام به گذاشتن کامنت‌ اسپم در سایت‌های دیگر می‌کنند. این کامنت‌ها به عنوان مزاحم گزارش می‌شوند و به اعتبار وب سایت لطمه می‌زنند. به این نوع عملکرد، سئوی کلاه سیاه گفته می‌شود.

ادعاهای دروغین از سوی ارائه دهنده‌های بک لینک

بسیار بعید است سرویس دهنده‌هایی که برای خرید بک لینک یا بک لینک رایگان تبلیغ می‌کنند و مدعی می‌شوند، بک لینک واقعی ایجاد می‌کنند، به واقع چنین کنند؛ زیرا ایجاد بک لینک موثر بسیار سخت است.

انتشار بک لینک‌ طبیعی، توسط یک وب سایت یا کاربر فعال به تعداد بالا ممکن نیست و حد معتبر و مجاز این عملکرد بسیار پایین است. اگر یک وب سایت یا یک کاربر فعال اقدام به انتشار بک لینک‌های زیادی کند، اعتبار بک لینک‌هایش را از دست می‌دهد.

یکی از تکنیک‌های پراستفاده در اینگونه اقدامات، تولید محتوای اتوماتیک و ماشینی است. در این محتوا، کلمات کلیدی به صورت نامفهوم و تکراری که به سایت‌های مورد نظر لینک شده‌اند، وجود دارد.

در نظر اول کاربر تصور می‌کند این صفحه دارای اطلاعات مرتبط با موضوع جستجو شده است. اما با مطالعه آن صفحه در می‌یابد آنچه به دنبالش بوده وجود ندارد و صفحه را می‌بندد. بعضی از کاربرها، این صفحه‌ها را به موتور جستجو گزارش می‌کنند.

خرید بک لینک، وب سایت مقصد را متحمل ریسک جریمه شدن می‌کند!

سرویس دهنده‌های بک لینک تضمینی بابت جریمه شدن وب سایت شما نمی‌دهند؛ چرا که ارائه این سرویس با الگوی طبیعی و واقعی به صورت گسترده امکان پذیر نیست. زمانی که موتورهای جستجو با این بک لینک‌ها مواجه می‌شوند، برای سایت ارجاع‌شده امتیاز منفی در نظر می‌گیرند.

گاهی این جریمه تا جایی پیش می‌رود که وب سایت مورد نظر از دسترسی و نمایش در موتورهای جستجو به کلی حذف می‌شود. این اتفاق را می‌توان یک ورشکستگی و آسیب مهلک، برای یک وب سایت تعبیر کرد.

کاهش اعتبار برند با خرید بک لینک

زمانی که ارزش برند و وب سایت شما بررسی می‌شود، اولین قدم‌های این تحقیق، جستجو و مشاهده بک لینک‌های وب سایت‌تان می‌باشد. روبرو شدن با بک لینک‌های این چنینی، جلوه‌گر یک برند نامعتبر که از رشد صادقانه برخوردار نیست، می‌باشد.

پیدا کردن بک لینک‌ها کار بسیار ساده‌ای است؛ کافیست با جستجو توسط ابزاری مثل SEMRush یا سرویس‌های مشابه، از چنین اطلاعاتی آگاه شد. این ابزارها نشان می‌دهند بک لینک‌های یک وب سایت کجا هستند و میزان ترافیک یک سایت چقدر است. این ترافیک از چه موقعیت‌های مکانی ایجاد شده است و مدت زمان حضور کاربرها در آن وب سایت چقدر است و ...

بر این اساس می‌توان در نظر داشت که خرید بک لینک یا بک لینک رایگان در جذب مشتری، همکار یا شریک تجاری منادی منافع یک وب سایت است و از سوی دیگر، بک لینک موثر به اعتبار و جذب مشتری، به یک وب سایت کمک می‌کند.

هزینه بیهوده با خرید بک لینک

هزینه‌ای که برای خرید بک لینک صرف می‌شود را می‌توان با تولید محتوای واقعی و با کیفیت توسط یک شرکت تولید محتوا جایگزین کرد. با وجود تمام تغییرات و به‌روزرسانی‌هایی که در الگوریتم و قوانین موتورهای جستجو اتفاق می‌افتد، یک اصل همیشه ثابت است: پادشاه رتبه سئو، محتوا است.

برای دستیابی به موفقیت در دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی موتورهای جستجو، هیچ کاری با انتشار محتوای باکیفیت قابل رقابت نیست. در واقع، خرید بک لینک می‌تواند هزینه‌هایی که برای طراحی سایت انجام شده را از بین ببرد. به‌جای هزینه کردن برای خرید بک لینک، مناسب است با تولید محتوای با کیفیت، رتبه سئو وب سایت خود را ارتقا دهید.

سرویس دهنده‌های خرید بک لینک یا بک لینک رایگان راهکارهای متعددی ارائه می‌دهند. یکی از این راهکارها، به خدمت گرفتن افرادی است که وارد سایت مربوطه بشوند و مطابق الگوی یک کاربر واقعی رفتار کنند. این افراد به تعداد بالا توسط یک سیستم اتوماسیون مدیریت می‌شوند و در اصل به نوعی کار کاذب مشغول هستند. طبیعتا هزینه این راهکار بالا خواهد بود؛ چرا که دارای زیرساخت مدیریتی نسبتا پیچیده و نیروی انسانی زیاد است. همچنان با میزان هزینه چنین راهکارهایی می‌توان اقدام به سفارش تولید محتوا کرد.

 در مجموع، خرید بک لینک یا استفاده از بک لینک رایگان، یک بک لینک موثر محسوب نمی‌شود و این اقدامات راهکار سالم و مفیدی برای یک وب سایت نیستند. برای پیشی گرفتن در رقابت رتبه سئو، انتشار محتوای با کیفیت و در زمان‌های مناسب و به طور مداوم، برترین استراتژی ارتقا رتبه سئو است.

News source

2 August 2020 - 13:08

User Review

Total Score

No Comment Post yet

Submit Comment

Your Score