ابزارهای بررسی اعتبار دامنه وب سایت

بررسی دامین اتوریتی سایت یا محاسبه اعتبار دامنه سایت، راهکاری است برای بررسی کیفیت سایت و افزایش رتبه آن در موتورهای جستجوگری همچون گوگل. موتورهای جستجو، هیچگاه مسیری همیشگی و دائمی را برای کسب موفقیت در سئو در اختیار کاربران قرار نمی‌دهد.

برای حرکت کردن در مسیر رسیدن به صدر نتایج جستجوهای گوگل، لازم است از مسیریاب‌هایی استفاده کنیم که ما را در سمت و سوی درست رسیدن به هدف قرار دهند. بررسی دامین اتوریتی سایت یکی از روش‌هایی است که همچون یک قطب‌نما، ما را به سمت بهبودی سئو سوق می‌دهد.

یکی از آمارهای جالب و خیره‌کننده در مورد وب‌سایت‌ها این است که در هر دقیقه، چیزی حدود ۴۰۰ وب‌سایت طراحی و ساخته شده و وارد بازی رقابتی برای کسب موفقیت در سئو می‌شوند. افزایش زیاد تعداد سایت‌ها باعث می‌شود که اهمیت بررسی عملکرد سایت‌ها نسبت به یکدیگر، نمود بیشتری پیدا کند.

فاکتورهای زیادی برای بررسی کیفیت سایت و آنالیز آتوریتی سایت وجود دارد. طراحی گرافیک، UI و UX به کار گرفته شده در طراحی سایت، لینک‌سازی‌های انجام شده و بک‌لینک‌ها، میزان توجه به نکات تولید محتوا بر اساس سئو، کلمات کلیدی پر جست و جو و بسیاری آیتم‌های دیگر.

اگر بخواهیم همه این موارد را برای بررسی کیفیت سایت در نظر بگیریم، احتیاج داریم که فعالسازی گوگل آنالیتیکس را از بر باشیم. اما چه می‌شود اگر تمام این پارامترها در یک متغیر خلاصه شوند و برای نشان دادن اعتبار سایت، تنها از یا عدد استفاده کنیم و احتیاج به بررسی موارد بسیار نباشد؟ بررسی دامین اتوریتی سایت یا محاسبه اعتبار دامنه سایت، راه‌حلی است که برای این مورد در نظر گرفته شده است.

بررسی دامین اتوریتی سایت؛ راهی برای بررسی کیفیت سایت

بررسی پیج آتوریتی سایت، درست همانند نمره‌هایی که در دوران مدرسه می‌گرفتیم، معیاری دقیق و عددی برای بررسی کیفیت سایت می‌باشد. معیاری که برای بررسی دامین اتوریتی یا محاسبه اعتبار دامنه سایت در نظر گرفته می‌شود، توسط سازمان MOZ معرفی شده است. این نمره با عددی بین ۰ تا ۱۰۰ مشخص می‌شود. هر چه نمره بالاتری در بررسی کیفیت سایت دریافت شود، به این معناست که آتوریتی سایت در سطح بالاتری قرار گرفته است.

نمره‌ای که در بررسی دامین اتوریتی سایت در نظر گرفته می‌شود، ار طرف شرکت گوگل اعلام نمی‌شود. اما در بین مدیران سایت‌ها، عده بسیاری از آنان در مبحث آموزش‌های سئو، از محاسبه اعتبار دامنه سایت و بررسی دامین اتوریتی سایت صحبت می‌کنند. اما یک سوال مهم در مورد محاسبه اعتبار دامنه سایت وجود دارد و آن این است که...

چرا بررسی دامین اتوریتی سایت دارای اهمیت است؟

به ابتدای صحبت‌مان بازمی‌گردیم. اینکه برای کسب نتایج بهتر در موتورهای جستجوگر، لازم است از یک قطب‌نما در این مسیر استفاده کنیم. با بررسی دامین اتوریتی سایت، نتایجی دریافت خواهیم کرد که می‌تواند نشان دهد به چه میزان در مسیر بهبودی سایت و هماهنگی آن با موتورهای جستجوگر قرار داشته‌ایم. در واقع می‌توان اینطور فرض کرد که بررسی پیج آتوریتی، همچون یک قطب‌نما ما را در مسیر رسیدن به مقصد که همان صفحه اول نتایج جستجو است، قرار می‌دهد.

دلیل دیگری که در بررسی پیج آتوریتی سایت دارای اهمیت است، این می‌باشد که بررسی پیج آتوریتی از نگاه یک شرکت معتبر، می‌تواند به درک صحیحی از کیفیت واقعی آن منجر گردد. با بررسی پیج آتوریتی می‌توان نقاط قوت و نقاط ضعف سایت‌ها را شناسایی کرده و با استراتژی‌ها و برنامه‌هایی که برای آن تعیین می‌شود، مخاطبان بیشتری را به سایت هدایت کرد.

بررسی پیج آتوریتی، یک دلیل مهم دیگر نیز دارد. وقتی بتوانیم با آنالیز و بررسی پیج آتوریتی، سایت‌های رقیب را شناسایی کنیم، خواهیم توانست با الگوبرداری از آنان، ایده‌های جدیدی را برای سایت خود مطرح و اجرا نمائیم. اما در صورتی که از وجود چنین ابزاری محروم باشیم، برای کسب رشد و موفقیت در بازاریابی محتوا، تنها متکی به دانش و اطلاعات خودمان خواهیم بود. به همین دلیل لازم است در کنار سفارش تولید محتوا از شرکت تولید محتوا، موارد مهم دیگری را نیز در نظر داشته باشیم.

اسپم اسکور؛ یک معیار با ارزش برای بررسی دامین اتوریتی سایت

از دیگر فاکتورهای مهمی که می‌تواند در کنار بررسی دامین آتوریتی سایت نقش مهمی داشته باشد، اسپم اسکور یا Spam Score سایت می‌باشد. سازمان MOZ برای تعیین میزان کاربردی بودن آن، مسیری را مشخص کرده است که به قرار زیر است.

  • شناسایی کردن ۲۷ خط قرمز که در سایت‌های جریمه‌‌شده گوگل مشخص شده است.
  • در صورتی که سایت‌تان یکی از این ۲۷ مورد را در خود داشته باشد، توسط گوگل یک امتیاز منفی خواهد گرفت.
  • هر چه تعداد خط قرمزهایی که در سایت شما رعایت نشده است بیشتر باشد، اسپم اسکور سایت‌تان هم بیشتر خواهد شد.
  • درصد بالاتری از اسپم اسکور نشان می‌دهد که احتمال جریمه شدن سایت‌تان بالاتر خواهد بود.

هرچه میزان اسپم اسکور سایت شما بیشتر باشد نشان می‌دهد که ساختار سایت‌تان به روش‌های سئو کلاه سیاه طراحی شده و توسعه یافته است. برای اینکه دریابید که این تکنیک‌ها شامل چه روش‌هایی می‌باشند، لازم است از مقدماتی بر اصول سئو کلاه سیاه اطلاع یابید تا در دام آن‌ها نیفتید.

عوامل موثر در دامین آتوریتی سایت‌ها

فرض کنیم که شما صاحب یک سایت هستید که دامین آتوریتی آن نمره پائینی گرفته است. حال قصد دارید که اقداماتی انجام دهید تا دامین آتوریتی سایت خود را افزایش دهید. خب حال برای این کار لازم است چه مواردی را در نظر داشته باشید؟

  • لینک‌سازی و استفاده از بک لینک‌ها مهم‌ترین فاکتور در ارتقای دامین آتوریتی سایت است. البته منظور این نیست که بدون هیچ گونه تحقیق شروع به دریافت لینک‌های زیاد و بدون کیفیت نمایید. در واقع لازم است به جای توجه به کمیت آن، از اعتبار لینک‌های دریافتی اطمینان حاصل نمایید. یک لینک در صورتی معتبر است که از دامنه‌های با اعتبار و عمر زیاد و با اسپم اسکور پائین دریافت شده باشد.
  • دریافت سیگنال‌ها و بک‌لینک‌های قوی از شبکه‌های اجتماعی نیز می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی در ارتقای دامین آتوریتی سایت‌ داشته باشد. بی‌دلیل نیست که معمولاً صاحبان سایت‌های معتبر، از دیجیتال مارکتینگ در شبکه‌های اجتماعی نیز به نحو احسن بهره‌مند می‌شوند و هر روز، محتواهای جدیدی در کانال‌های تلگرام، اینستاگرام یا فیسبوک منتشر می‌کنند.
  • بالا رفتن عمر دامنه سایت نیز تاثیر بسزایی در بالا بردن دامین آتوریتی سایت‌تان خواهد داشت. همچنین، یکی از نکات جالب در این خصوص، خرید دامین‌های پنج ساله به جای دامین‌های یک ساله است. به همین دلیل است که همواره گفته‌ایم در رشد و ارتقای سایت خود شکیبا باشید تا بتوانید آن را به حد مشخصی از بلوغ برسانید.
  • هرچه کاربران بیشتری در فضای آنلاین، اشاره به کسب و کار و برند شما داشته باشند، شانس‌تان برای افزایش دامین آتوریتی نیز بیشتر خواهد شد. جستجوی نام شما توسط کاربران در موتورهای جست و جو نیز مورد مهم دیگری است که در کسب نمره بالاتر در دامین آتوریتی نقش بازی می‌کند.

روش بررسی اعتبار یا آتوریتی سایت

برای بررسی دامین آتوریتی سایت لازم است در ابتدا وارد سایت MOZ.com شوید. بعد از ورود، ثبت‌نام و وارد شدن به حساب کاربری خود، از بخش Link Explorer برای بررسی ارزش و اعتبار دامنه سایت‌تان استفاده کنید. با وارد شدن به لینک اکسپلورر، آدرس دامنه سایت خود را وارد کنید. در این بخش خواهید توانست نمره دریافت شده برای سایتی که آدرسش را وارد کرده‌اید، مشاهده نمائید.

این نمره، توسط عددی از ۰ تا ۱۰۰ مشخص می‌شود که تحت عنوان Domain Authority نشان داده شده است. البته معمولاً سایت‌های ایرانی دارای دامین آتوریتی پائینی هستند. بیشترین نمره برای دامین آتوریتی نیز متعلق به سایت‌های خبری می‌باشد. هر چند نمی‌توان عددی میانگین برای دامین آتوریتی در نظر گرفت؛ زیرا هر کسب و کار و برندی باید با توجه به کسب و کارهای مشابه خود ارزیابی گردد.

چرا باید ارزش دامنه سایت خود را افزایش دهید؟

در اینجا لازم است که یک سوءتفاهم بزرگ را برطرف کنیم. افزایش دامین آتوریتی سایت، راهی برای تعیین مسیر درست به سمت بهبود سئوی سایت می‌باشد. اما صرفاً توجه به افزایش دامین آتوریتی نمی‌تواند سبب ارتقای سایت شما در موتورهای جستجو گردد. اعتبار دامنه شما در واقع نشان از این دارد که تا چه حد توانسته‌اید عملکرد سایت‌تان را در لینک‌سازی خارجی و کسب رتبه بالاتر در کلمات کلیدی موفق کنید. واضح است که این دو مورد به تنهایی نمی‌توانند باعث افزایش رتبه سئوی سایت شما گردند.

با توجه به این نکته درمی‌یابیم که تمرکز صرف روی دامین آتوریتی سایت، خروجی و بازدهی سایت‌تان را در موتورهای جستجو افزایش نخواهد داد. اما آیا این بدان معناست که استفاده از این روش، هیچ کاربردی ندارد؟ خیر! اینطور نیست. بلکه همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، بررسی دامین آتوریتی سایت یا اعتبار دامنه، همچون یک مسیریاب خوب برای تشخیص مسیر درست عمل می‌کند. شناسایی و آنالیز رقبایتان می‌تواند نقش موثری در تشخیص مسیرتان به سمت هدف ایفا نماید.

به عنوان مثال، اگر اعتبار دامنه سایت شما، نمره ۳۰ از طرف شرکت MOZ گرفته باشد و یکی از رقیبان‌تان نمره ۴۰ داشته باشد، خواهید توانست فاصله خود از رقیبتان را تشخیص داده و با در نظر گرفتن استراتژی‌های جدید و به کار گیری شیوه‌های تازه‌تر، فاصله خود با آن را کم کنید. سئو داخلی و خارجی، سلامت سئوی تکنیکال و سوشال سیگنال‌ها، از مهم‌ترین راه‌حل‌ها برای افزایش دامین آتوریتی می‌باشند.

News source

2 August 2020 - 13:08

User Review

Total Score

No Comment Post yet

Submit Comment

Your Score