انواع استراتژی محتوا

در عصر حاضر تولید محتوا اهمیت بسیار زیادی دارد. در سال‌های اخیر میزان استفاده از محتواهای مختلف مخصوصاً محتواهای دیجیتال به شدت افزایش پیدا کرده و همین موضوع نشان می‌دهد که شرکت‌ها و برندهای مختلف به چه میزان بر روی این مسئله و دیجیتال مارکتینگ تمرکز کرده‌اند. هر برندی هم که نخواهد به تولید محتوای مناسب بپردازد، در ذهن کسی ثبت نمی‌شود و مورد استقبال قرار نمی‌گیرد؛ بنابراین باید از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ برای توسعه کسب و کار خود استفاده کرد. محتوا، به آن چیزی گفته می‌شود که شما برای معرفی خدمات، محصولات و... ایجاد می‌کنید و توسط مشتریان مورد استفاده قرار می‌گیرد. محتواها می‌توانند به صورت متن، عکس، ویدیو، پادکست و... عرضه شوند. موضوعات مختلفی در تولید محتوا حائز اهمیت است و یکی از مهم ترین آن‌ها این است که چه نوع محتوایی، با چه رویکردی، در چه زمانی و تا چه مدتی برای برند مدنظر مورد استفاده قرار گیرد. این موضوعات مجموعاً زیر شاخه انواع استراتژی محتوا قرار می‌گیرند.

استراتژی محتوا چیست؟

استراتژی محتوا تعاریف گوناگون و متعددی دارد. این واژه، همواره با بازاریابی محتوا همراه بوده و در یک قالب تعریف شده است. ما سعی می‌کنیم تعریف ساده و در عین حال کاملی از آن را در اختیار شما قرار دهیم. به طور خلاصه، می‌توان گفت که استراتژی محتوا برنامه‌ریزی و دفترچه راهنمایی است برای آن‌که برند موردنظر را به جایگاهی که می‌خواهد، برسانیم. برای مثال، شما تهران هستید و می‌خواهید به چالوس بروید. برای رفتن به چالوس باید موارد مختلفی را در نظر بگیرید. در ابتدا باید موقعیت کنونی خود را بشناسید، یعنی متوجه شوید در کجای تهران هستید، میزان ترافیک تا خارج از شهر چقدر است و... ؛ سپس باید موقعیت چالوس را در نظر بگیرید که دقیقا کجا واقع شده، شرایط آب و هوا چگونه است، مناطق گردشگری آن در چه وضعی است و چرا باید به آن سفر کنیم. با شناخت نقاط A و B که مبدأ و مقصد ما را تشکیل می‌دهند، باید به برنامه‌ریزی و تعیین استراتژی بپردازیم. اینکه با چه وسیله‌ای و کی حرکت کنیم که با ترافیک مواجه نشویم، پمپ بنزین در طول مسیر کجاست، از کدام جاده حرکت کنیم، کجا وعده غذایی بخوریم و استراحت کنیم و... جزء استراتژی محسوب می‌شوند. در غیر این صورت، امکان دارد ما به اندازه کافی از سفر خود لذت نبریم و حتی نرسیده به چالوس بی‌خیال شده و برگردیم. استراتژی محتوا نقش رساندن یک برند از نقطه A به B را دارد. این استراتژی باید به گونه‌ای تعیین شود که برند موردنظر در بهترین شرایط ممکن به نقطه موردنظر برسد. مسائل مختلفی در استراتژی محتوا اهمیت دارند که باید آن‌ها و انواع استراتژی سئو و تولید محتوا را بشناسیم.

تعریف استراتژی محتوا از نگاه کارشناسان

کارشناسان مختلف در سرتاسر جهان تعاریف مختلفی را بیان کرده‌اند که هر کدام از جهتی می‌تواند کاملاً درست باشد. نظرات کارشناسانی همچون بلومشتاین، بیلی، مایکل برنر و کریستینا هالورسن در تعریف استراتژی محتوا کاملاً مؤثر بوده است. دقیق‌ترین تعریف را می‌توان از آن کریستینا هالورسن (Kristina Halvorson) دانست. هالورسن جملات مختلفی درباره استراتژی محتوا بیان می‌کند و نظرات مشخصی دارد که همگی آن‌ها را می‌توان در قالب یک تعریف مشخص محدود کرد. وی بیان می‌دارد: استراتژی محتوا به معنای برنامه ریزی برای تولید، تحویل، مدیریت محتوای مفید و کاربردی است. موارد و نکات مختلفی در تعریف هالورسن وجود دارد که در به وجود آمدن انواع استراتژی سئو و تولید محتوا تأثیرگذار است. مفید و کاربردی بودن محتوا نکته بسیار مهمی است که باید در تولید هرگونه محتوایی رعایت شود. همچنین، تعریف هالورسن بیان می‌دارد که برای تولید انواع استراتژی محتوا باید از قبل برنامه‌ریزی انجام شده باشد. همچنین، او، بر تحویل یا رسیدن انواع محتوا به دست مشتری تأکید دارد.

انواع استراتژی محتوا

انواع استراتژی محتوا طبق نیازهای کارفرما باید مورد استفاده قرار گرفته و تولید شود. هر برندی شرایط خاص و متفاوت خود را دارد که باید بر طبق آن استراتژی موردنظر انتخاب گردد. انتخاب مناسب از میان انواع استراتژی سئو و تولید محتوا می‌تواند به موفقیت یک برند در عرصه شناخته‌شدن در بازار مربوط به خود و سودآوری منجر شود؛ بنابراین، حتماً باید انواع استراتژی محتوا را شناخت و بررسی کرد.

مقاله سفید

تا به حال اتفاق افتاده برای دریافت اطلاعات لازم به یک سایت بروید و برای دانلود یک مقاله که به درد شما می‌خورد ثبت‌نام و مقاله را دانلود کنید؟ این مقاله‌ها، همان مقاله‌های سفید هستند که از انواع استراتژی سئو و تولید محتوا به حساب می‌آیند. مقاله سفید گزارشی جامع و کامل در موضوعی خاص است که به نتیجه و جمع‌بندی منجر می‌شود. مقاله‌های سفید با e-book و پست‌های بلاگ متفاوت هستند. این تفاوت از نظر ظاهر و محتوا است. مقاله‌های سفید چارچوب و اصول و قواعد خاص خود را دارند که باید در آن‌ها رعایت شود تا یک مقاله سفید مناسب و مفید داشت. معمولاً 80 درصد مطالب موجود در مقالات سفید، باید جنبه آموزشی داشته باشد و نهایتاً 20 درصد آن می‌تواند شامل تبلیغات گردد. افراد باید با مراجعه به مقاله‌های سفید بتوانند مطالب مورد نیاز خود را دریافت کنند. مقالات سفید به صورت بهینه باید بین 3 تا 14 صفحه باشند؛ اما بیشتر از این هم در صورت نیاز می‌تواند تولید شود. علاوه بر این مقالات سفید عنوان، فهرست، خلاصه، مقدمه، سؤالات مطرح‌شده، متن اصلی و جمع‌بندی دارند.

پادکست (Podcast)

پادکست‌ها محتوای صوتی هستند و از انواع استراتژی محتوا محسوب می‌شوند. پادکست می‌تواند به یک برند یا یک کسب و کار هویت ببخشد و علاقه‌مندان خاصی را به سمت خود جلب کند. پادکست‌ها در سال‌های گذشته، رشد زیادی داشته‌اند؛ اما هنوز اشباع نشده‌اند و می‌توان با داشتن یک پادکست خوب تفاوتی میان خود و رقبا ایجاد نمود. پادکست‌ها معمولاً شامل محتوای صوتی هستند که در آن یک یا چند نفر حول موضوع خاصی صحبت می‌کنند. پادکست از مفیدترین انواع استراتژی سئو و تولید محتوا به حساب می‌آید و روز به روز گسترده‌تر می‌شود. استفاده از این استراتژی محتوا مزایای زیادی دارد که از جمله‌ی آن، می‌توان به تولید آسان و کم‌هزینه، ساده و قابل دسترس بودن برای مخاطبان، ایجاد هویت برای کسب و کار و تنوع در استراتژی تولید محتوا اشاره کرد.

ایمیل مارکتینگ (Email Marketing)

ایمیل مارکتینگ در یک دهه گذشته جزء بهترین راه‌های افزایش مخاطب برای کسب‌وکارهای مختلف بوده است و همچنان می‌توان از آن به عنوان یکی از انواع استراتژی محتوا استفاده کرد. این اتفاق به شرطی رخ خواهد داد که موارد مختلفی را در آن رعایت کنید. اول از همه محتوای ایمیل خود را مناسب با مخاطبان خود قرار داده و چیزی که آن‌ها را بیشتر جذب می‌کند برای آن‌ها ارسال کنید و توجه داشته باشید که برای مخاطبان مفید باشد. در ایمیل خود پس از فرستادن چیزی که مخاطب دوست دارد باز کند، لینک وب سایت خود را به وسیله دکمه CTA (Call-to-Action) قرار دهید. مخاطبان دوست دارند که به آن‌ها اهمیت داده شود و از ایمیل‌های یکسانی که برای تعداد زیادی از افراد فرستاده می‌شود، خوششان نخواهد آمد؛ بنابراین سعی کنید ایمیل خود را به گونه‌ای ارسال کنید که افراد بدانند شما برای آن‌ها اهمیت قائل هستید.

وبینار (Webinar)

وبینار جلسات یا سمینارهایی است که به صورت آنلاین هم برگزار می‌شود. در این گونه از انواع استراتژی محتوا، مخاطب به صورت مستقیم با شما در ارتباط است و از مطالبی که شما در اختیار او می‌گذارید، استفاده می‌کند؛ بنابراین، وبینار می‌تواند یکی از استراتژی‌های ارزشمند در زمینه تولید محتوا باشد. به چند نکته در ایجاد وبینارها باید توجه ویژه داشت. یکی اینکه مطالب بیان‌شده در این وبینارها، باید کاملاً مفید و کاربردی باشد و به گونه‌ای جذاب مطرح گردد تا بیننده را به خود جلب کند. وبینارها را می‌توان به صورت رایگان و تنها با دریافت اطلاعات حساب کاربری افرادی که ثبت‌نام کرده‌اند، برگزار کرد. این باعث می‌شود تا مخاطبان اعتماد بیشتری به محتوای بیان‌شده توسط شما داشته باشند. یکی از نکات مهم در برگزاری وبینارها بررسی بازخوردها و نظرات مخاطبان است. قبل از برگزاری وبینار از آن‌ها نظرسنجی کنید تا ببینید در چه زمینه‌ای تمایل بیشتری به برگزاری وبینار دارند. در حین وبینار از آن‌ها سوال کنید تا با موضوع درگیر شوند و ارتباط برقرار کنند و پس از وبینار نیز نظرات آن‌ها را در مورد کیفیت وبینار جویا شوید تا بتوانید کیفیت خود را روزبه‌روز افزایش دهید.

مطالعه موردی (Case Study)

مطالعه موردی از انواع استراتژی سئو و تولید محتوا است که می‌تواند موجب تفاوت شما با سایرین شود. مطالعات موردی، داستان موفقیت شما در حل مشکلات مشتریان است. این محتواها بهتر است به صورت داستان بیان شوند و در قالب آن‌ها از صحبت‌های مشتریان واقعی استفاده شود تا تأثیر بیشتری بر مخاطبان بگذارد. به یاد داشته باشید تا تمام روند ایجاد مشکل، مراجعه به شما و حل آن را شرح دهید. پرداختن تنها به حل مشکل، باعث کلافگی مخاطب خواهد شد. در هنگام تولید این گونه از محتوا از تکنیک‌های داستان‌نویسی استفاده کنید.

News source

2 August 2020 - 13:08

Tags

  • آموزش_استراتژی_محتوا
  • آموزش_بازاریابی_محتوا
  • استراتژی_محتوا_چیست
  • انواع_محتوا

User Review

Total Score

No Comment Post yet

Submit Comment

Your Score