الگوریتم گوگل پنگوئن

 انواع الگوریتم‌های گوگل برای کمک به کاربران و متخصصان سئو ایجاد شده و مورد استفاده قرار گرفتند. از جمله آن‌ها می‌توان به الگوریتم گوگل پاندا و الگوریتم پنگوئن اشاره کرد. قبل از اینکه به معرفی الگوریتم پنگوئن گوگل بپردازیم، بیایید ابتدا درباره اینکه چه تفکری شکل گرفت تا انواع الگوریتم‌های گوگل ایجاد شوند، صحبت کنیم.

زمانی که جوینده یابنده نبود!

شاید به یاد داشته باشید در دهه اول قرن 21 که کامپیوترها به خانه‌ی اکثر ما ایرانی‌ها راه یافت و با گوگل آشنا شدیم، تشنه سرچ کردن در گوگل و پیدا کردن مطالب مختلف بودیم؛ اما گاهی اوقات هیچ‌وقت به مطلب موردنظری که دلخواه ماست، دست پیدا نمی‌کردیم و به اصطلاح بی‌خیال جستجو و سرچ کردن می‌شدیم. دلیل این اتفاق این بود که گوگل براساس فاکتورهای مختلفی سایت‌های مرتبط با آنچه را که ما جستجو می‌کردیم، رتبه‌بندی می‌کرد و در اختیار ما قرار می‌داد. بدیهی است فاکتورهایی که در آن زمان موردنظر بود آن‌چنان درست نبودند، چون نتیجه جستجوهای ما آن چیزی که می‌خواستیم نبود.

رتبه بندی اولیه برای سایت‌ها در جستجو

در ابتدا برای رتبه‌بندی سایت‌های مختلف میزان وجود کلمات کلیدی در آن وب‌سایت‌ها مدنظر بود؛ یعنی در یک وب‌سایت هر چه بیشتر از کلمه کلیدی که شما آن را جستجو کرده‌اید، وجود داشت، در رتبه بالاتری برای شما نمایش داده می‌شد. به طور مثال، اگر شما درباره دکوراسیون داخلی منزل جستجو می‌کردید، سایت‌هایی که در آن پر از کلمات بی‌معنی دکوراسیون و دکوراسیون داخلی بود، زودتر از سایت‌های مرتبطی که مطلب مناسبی در این باره نوشته‌اند، برای شما نمایش داده می‌شد. همین مسئله باعث ایجاد نارضایتی در کاربران شد و مدیران گوگل سعی بر تغییر و اصلاح فاکتورهای مهم در اولویت‌بندی سایت‌ها کردند.

ایجاد تغییرات به وسیله انواع الگوریتم‌های گوگل

مدیران و متخصصان گوگل، دادن لینک‌های مرتبط به هر وب‌سایت را یکی از فاکتورهای اصلی برای شناسایی سایت‌های مفید قرار دادند. در این روش اگر سایت‌های دیگر به سایت شما به عنوان یک منبع مفید برای یک مطلب اشاره می‌کردند، سایت شما امتیاز و رای مناسبی از سوی گوگل دریافت می‌کرد و شما را به عنوان یک سایت معتبر در فهرست اولیه نتایج جستجو قرار می‌داد. گوگل یک روش به اسم PageRank که توسط لری پیچ، یکی از مؤسسان گوگل، طراحی شده بود را به عنوان روش مناسب برای شناخت لینک‌های درست برای هر وب‌سایتی انتخاب کرد. این روش بسیار مؤثر بود و نتایج دلخواه کاربران را تا حدود زیادی به آن‌ها معرفی می‌کرد و وب‌سایت‌های معتبر و مفید در اختیار آن‌ها قرار می‌گرفت؛ اما پس از گذشت مدتی روش‌هایی برای دور زدن لینک دادن به سایت هم پیدا شد و مورد استفاده قرار گرفت؛ بنابراین، گوگل مجبور شد تا روش‌های خود را پیشرفته‌تر کند و از فیلترهای مختلفی برای اولویت دادن به وب‌سایت‌های مختلف بهره ببرد. پس از چندی گوگل روش لینک دهی و کلمات کلیدی را غیر معتبر خواند و از روش‌های تشویقی و تنبیهی برای وب‌سایت‌های مختلف استفاده کرد. این قوانین، به عنوان چهارچوب انواع الگوریتم‌های گوگل ساماندهی شد.

آشنایی با انواع الگوریتم‌های گوگل

هر کدام از انواع الگوریتم‌های گوگل سازوکار مشخصی را دنبال می‌کنند و هدف همگی آن‌ها افزایش کیفیت جستجو است؛ بنابراین، باید سایت‌های مفید را پیدا کرده و آن‌ها را در صدر فهرست جستجو قرار داد. یکی از این ابزارها، "الگوریتم گوگل پاندا" است. الگوریتم گوگل پاندا در سال 2011 برای اولین بار منتشر شد و سعی بر افزایش امتیاز سایت‌هایی داشت که از قوانین گوگل پیروی و طبق آن عمل می‌کنند. الگوریتم گوگل پاندا براساس موضوعات مختلفی کار می‌کند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به محتوای کم، محتوای ضعیف، محتوای غیر مفید، محتوای تکراری، فقدان اعتبار، زیاد بودن تبلیغات نسبت به محتوا، محتوای نامرتبط با عبارت جستجوشده و ... می‌پردازد؛ اما پس از یک سال، در کنار الگوریتم گوگل پاندا احساس شد باید جرائمی برای سایت‌های متخلف نیز درنظر گرفته شود؛ بنابراین "الگوریتم گوگل پنگوئن" ساماندهی شد و شکل گرفت.

الگوریتم پنگوئن گوگل چیست؟

این الگوریتم برای اولین بار در سال 2012 و پس از رونمایی از الگوریتم گوگل پاندا معرفی شد و پس از آن در دوره‌های مختلف آپدیت و به‌روزرسانی شد. الگوریتم گوگل پنگوئن به مقابله با سایت‌هایی که قصد دارند بدون در نظر گرفتن اصول درست سئو در صدر نتایج یافت‌شده در جستجوی گوگل قرار گیرند، می‌پردازد. تفاوت این الگوریتم با الگوریتم گوگل پاندا این است که سایت‌های تولیدکننده اسپم (Spam) را جریمه و دسترسی آن‌ها را محدود می‌کند. اوایل روال کار الگوریتم گوگل پنگوئن به گونه‌ای بود که سایت‌های جریمه‌شده حتی در صورت اصلاح کردن مشکلات خود، باید ماه‌ها یا حتی چند سال منتظر می‌ماندند تا محدودیت‌های ایجادشده توسط گوگل برای آن‌ها رفع می‌شد. در حال حاضر، الگوریتم گوگل پنگوئن دائماً به‌روزرسانی می‌شود تا با راهکارهای ایجاد شده توسط افراد مختلف برای دور زدن این قوانین مقابله کند. در بسیاری از مواقع، این به‌روزرسانی‌ها درون سازمانی انجام شده و به اطلاع کاربران نمی‌رسد.

الگوریتم گوگل پنگوئن روی چه موضوعاتی حساسیت نشان می‌دهد؟

این الگوریتم بیشتر به بررسی بک لینک‌های سایت شما می‌پردازد. در صورتی‌که سایت‌های کم ارزش و نامرتبط به سایت شما لینک داده باشند، الگوریتم گوگل پنگوئن این موضوع را بررسی می‌کند تا متوجه شود این سایت‌ها تنها برای افزایش رتبه شما این کار را انجام دادند یا واقعاً برای ارائه مطلبی مفید لینک سایت شما را استفاده کردند. همچنین، این الگوریتم به بررسی کلمات کلیدی و انکرتکست های سایت شما هم می‌پردازد. انکرتکست ها همان کلمات آبی رنگی است که در محتواهای موجود در سایت‌های مختلف مشاهده می‌کنید. در صورتی‌که در محتواهای موجود در سایت شما بیش‌ازحد از کلمات کلیدی استفاده شده باشد، به گونه‌ای که دیگر محتوا معنای مفیدی نداشته باشد، گوگل شما را توسط الگوریتم گوگل پنگوئن جریمه خواهد کرد.

مزایای الگوریتم گوگل پنگوئن

این سازوکار گوگل، برای سه گروه اهمیت زیادی دارد. تمامی این افراد باید بدانند در صورت نبودن این الگوریتم در گوگل، به آنچه می‌خواهند، دست پیدا نخواهند کرد. الگوریتم‌های گوگل از جمله الگوریتم گوگل پنگوئن، در دیجیتال مارکتینگ و طراحی سایت جایگاه ویژه‌ای دارند. در ادامه، از نگاه هر کدام از این گروه‌ها به بررسی مزایای الگوریتم گوگل پنگوئن می‌پردازیم.

گروه اول: کاربران گوگل

گروه اول، کاربران گوگل هستند که برای جستجو به این سایت مراجعه می‌کنند. همه ما هنگام جستجو در گوگل ممکن است با سایت‌های غیر مرتبط با آنچه می‌خواهیم، روبرو شده باشیم. الگوریتم گوگل پنگوئن تعداد این سایت‌های نامرتبط را تا حدود زیادی کاهش می‌دهد تا کاربران با سرعت بیشتری به آنچه مورد نیاز است، دست پیدا کنند.

گروه دوم: صاحبان کسب‌وکارهای اینترنتی

هر سایت، با هدف مشخصی پایه‌گذاری می‌شود و افراد مختلفی برای تبدیل آن به یک پایگاه مفید تلاش می‌کنند. می‌توان کلمه «شایسته‌سالاری» را بهترین کلمه برای رقابت بین سایت‌های مختلف در نظر گرفت. صاحبان کسب‌وکار اینترنتی دوست دارند تا براساس شایستگی و مفید بودن سایت‌ها، اولویت‌بندی صورت گیرد. درنظر بگیرید شما سایتی با ایده‌های خلاقانه ایجاد کرده‌اید و برای راه‌اندازی آن از متخصصان در زمینه‌های مختلف کمک گرفته‌اید. محتواهای مفید ایجاد شده، بک لینک‌های درستی در سایت قرار گرفته، سایت از محتوای گرافیکی مناسبی برخوردار است و... . حتماً شما انتظار دارید که جزو انتخاب‌های اولیه گوگل برای قرار گرفتن در صفحه اول جستجوی کاربران، در زمینه‌ای که مشغول هستید، قرار بگیرید. در صورتی‌که الگوریتم گوگل پنگوئن وجود نداشت، هرگز این اتفاق نمی‌افتاد. سایت‌های اسپم، محتواهایی مملو از کلمات کلیدی بیهوده تولید می‌کردند و شما تقریباً از بازی کنار گذاشته می‌شدید؛ بنابراین، الگوریتم پنگوئن فرصت مناسبی را برای صاحبان کسب‌وکار اینترنتی و مدیران سایت‌های مختلف ایجاد نموده است.

گروه سوم: متخصصان سئو

این گروه از افراد در پی آن هستند که سایت شما را به گونه‌ای قانونی، درست و مفید جزو اولویت‌های اول جستجو در گوگل قرار دهند. این متخصصان سایت ها را با روش‌های مختلفی در جستجوی گوگل ارتقا می‌دهند که از جمله‌ی آن می‌توان به سئوی کلاه سیاه و سئوی کلاه سفید و سئوی کلاه خاکستری اشاره کرد. می‌توان گفت در صورت عدم وجود این الگوریتم، شغل این افراد به شدت به خطر می‌افتاد. مثلاً شما یک متخصص سئو هستید و در حال ایجاد محتوا و کارهای مختلف برای یک سایت هستید. سایت دیگری با روش‌های غیرقانونی و درنظر نگرفتن اصول سئو شما را کنار می‌زند و از شما پیشی می‌گیرد. وجود الگوریتم پنگوئن این امکان را از افراد سلب می‌کند و به «شایسته‌سالاری» معنای مناسبی می‌بخشد.

رفع جریمه الگوریتم گوگل پنگوئن

در ابتدا شما باید لینک‌های مخربی که در سایت دارید را حذف کنید. برای شناسایی اینکه چه لینک‌هایی مفید و چه لینک‌هایی مضر هستند، باید انکرتکست، انواع آن و روش‌های کاربردی

برای شناسایی سایت‌هایی که بک لینک به سایت شما داده‌اند، باید در ابتدا وارد گوگل وبمستر خود شوید و از طریق قسمت Links to Your site می‌توانید سایت‌هایی که به شما لینک داده‌اند را مشاهده کنید و با زدن روی کلید more می‌توانید به تعداد بیشتری از این سایت ها دسترسی داشته باشید. تمامی سایت‌هایی که به سایت شما بک لینک داده‌اند را مشاهده کنید. سپس باید تمامی سایت‌ها را تک‌به‌تک بررسی کنید و آن‌هایی که اسپم هستند را حذف نمایید. سپس آدرس این سایت‌ها را در فایل جداگانه‌ای وارد کرده و به ابزار Disavow links معرفی کنید تا ربات گوگل آن را بررسی کند و متوجه تغییرات ایجاد شده شود. روند رفع جریمه ممکن است از چند ساعت تا چند ماه طول بکشد و در صورتی‌که به‌صورت دستی جریمه شده باشید، باید درخواست تجدیدنظر کنید.

الگوریتم گوگل پنگوئن دشمن یا دوست؟

انواع الگوریتم‌های گوگل برای افزایش کیفیت و راحتی کاربران تعبیه شده است. انواع آن مانند الگوریتم گوگل پاندا و الگوریتم پنگوئن باعث می‌شود تا بتوانیم سئوی با کیفیت‌تری داشته باشیم. گوگل به وسیله ایجاد الگوریتم‌های مختلف، سئوهای بی‌کیفیت را کم‌کم از بین می‌برد و این می‌تواند متخصصان سئو، صاحبان کسب‌وکار و کاربران را راضی‌تر از گذشته کند. به یاد داشته باشید که الگوریتم گوگل پنگوئن ، همواره در حال رصد کردن محتوا و بک لینک‌های سایت شما است؛ بنابراین، همیشه سئوی سایت خود را باکیفیت و در سطح بالا نگه دارید و از قوانین انواع الگوریتم‌های گوگل پیروی کنید.

News source

2 August 2020 - 13:08

Tags

  • الگوریتم_های_seo
  • الگوریتم_های_اصلی_گوگل
  • الگوریتم_گوگل_چیست_؟
  • جدیدترین_الگوریتم_گوگل

User Review

Total Score

No Comment Post yet

Submit Comment

Your Score