الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل را بشناسید!

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل همچون دیگر الگوریتم های گوگل، برای بهبود کیفیت نتایج جستجو طراحی شده‌است. به طور کلی، الگوریتم های گوگل آمده‌اند تا کاربران خاطرات بد گوگل را بدست فراموشی بسپارند! شاید تا همین چند سال پیش اگر عبارتی را در موتور جستجوی گوگل سرچ می‌کردید، با انبوهی از داده‌های مرتبط و غیر مرتبط روبه‌رو می‌شدید که در بیشتر اوقات به نتیجه دلخواه میسر نمی‌شد.

از سال 1998 و همزمان با تاسیس موتور جستجوی گوگل، کارشناسان این شرکت به دنبال بهبود فرآیند جستجو و بهبود عملکرد موتور جستجوگر خود بوده‌اند. برای این مهم، روش‌های متعددی را بررسی و آزمایش کردند تا در نهایت با افتتاح باغ‌وحش گوگل به کمک کاربران آمدند! اگر از عبارت "باغ‌وحش" متعجب شده‌اید تا انتها همراه ما باشید.

مهم نیست مالکان وب‌سایت‌ها برای بهبود رتبه خود به دنبال سفارش تولید محتوا باشند، اصلا اهمیت ندارد که اصول بازاریابی اینترنتی را بکار بگیرید یا نه، در گام نخست، مهم این است که موتور جستجو بتواند شما را به کاربران نشان دهد! گوگل برای بهبود کیفیت نتایجی که به کاربران عرضه می‌کند، الگوریتم‌هایی را تعریف کرد تا بتواند نظارت دقیق‌تری بر محتوا و موضوع نتایج داشته باشد، این الگوریتم‌ها که آن‌ها را الگوریتم های گوگل خطاب می‌کنیم، هر کدام در حیطه خود، محتوا و موضوع هر وب سایت را مورد ارزیابی قرار می‌دهند تا در نهایت بهترین و مرتبط‌ترین نتایج به کاربران عرضه شود.

الگوریتم های گوگل کدامند؟

الگوریتم های گوگل بامزه و دوست‌داشتنی و همزمان دقیق و بی‌رحم هستند. نام الگوریتم های گوگل برگرفته از نام حیواناتی جذاب است که ویژگی آن‌ها را به ارث برده‌اند. برخی از الگوریتم های گوگل عبارتند از:

 • الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل
 • الگوریتم پاندا
 • الگوریتم پنگوئن
 • الگوریتم گورخر
 • الگوریتم کبوتر
 • الگوریتم کافئین
 • الگوریتم Page Layout
 • الگوریتم Rank Brain
 • الگوریتم Payday Loan
 • الگوریتم Page Authority
 • الگوریتم Mobilegeddon

هر کدام از این الگوریتم های گوگل، جنبه خاصی از وب سایت ها و محتوای آن‌ها مورد بررسی قرار می‌دهند. برای نمونه، الگوریتم پاندا وظیفه مطالعه محتوای سایت را برعهده دارد و براساس کیفیت محتوا، نمره‌ای را برای وب‌سایت در نظر می‌گیرد. مجموع امتیازات و نمرات این الگوریتم‌هاست که رتبه یک وب‌سایت را مشخص می‌کند. اما آن‌چه که در این مقاله می‌خواهیم به آن بپردازیم، الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل است، سریع‌ترین و دقیق‌ترین موجود باغ وحش گوگل!

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل (hummingbird algorithm)

الگوریتم مرغ مگس خوار در سال 2013 برای بهبود کیفیت نتایج جستجو توسط گوگل معرفی شد. برخی معتقدند که الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل برای تکمیل وظایف دو الگوریتم پاندا و پنگوئن ایجاد شده است. اجازه بدهید وظایف دو الگوریتم پاندا و پنگوئن را با هم بررسی و مرور کنیم:

 • الگوریتم پاندا: این الگوریتم وظیفه مطالعه متون و مقالات یک وب‌سایت را بر عهده دارد. این الگوریتم که در سال 2011 ارائه شده است، در برابر تکرار کلمات کلیدی و یا کپی کردن محتوا ایستادگی و از سرریزشدن ترافیک به وبسایت شما جلوگیری می‌کند.
 • الگوریتم گوگل پنگوئن: پنگوئن با بررسی لینک‌های منتهی به سایت شما، اگر لینک‌ها را غیرمرتبط و تنها برای افزایش ترافیک مصنوعی تشخیص دهد، برای وبسایت شما نمره منفی در نظر می‌گیرد.

الگوریتم مرغ مگس خوار به یاری دیگر الگوریتم‌ها آمده است. این الگوریتم وظیفه بررسی کلمات و مترادف‌های آن‌ها را بر عهده دارد. به عبارت دیگر، مرغ مگس‌خوار گوگل موظف است تا با دقت و سرعت بسیار بالا، کلمات را بررسی کرده و مترادف آن‌ها را نیز بیابد. با این کار، این الگوریتم قادر است تا نزدیک‌ترین نتایج به عبارت جستجو شده توسط شما را نمایش دهد. همچنین، مرغ مگس‌خوار گوگل می‌تواند با بررسی کلمات به‌کار رفته در یک متن، متوجه شود که آیا کلمه کلیدی بیش از حد مجاز تکرار شده است یا خیر و در صورت اثبات خطا توسط سایت، جریمه‌هایی را لحاظ کند.

تاثیر الگوریتم مرغ مگس‌خوار بر نتایج گوگل

عملا می‌توان گفت گوگل با ایجاد الگوریتم مرغ مگس خوار توانسته است چندین هدف را دنبال کند. با ایجاد این الگوریتم، علاوه بر نمایش نتایج دقیق‌تر و واقعی‌تر به کاربران استفاده‌کننده از گوگل، وبمستران و تولیدکنندگان محتوا مجبور می‌شوند تا محتوایی واقعی و باکیفیت و ارزشمند ایجاد کنند. به بیان دیگر، این الگوریتم بر مفهوم کلمات‌کلیدی کاربران تمرکز دارد. در بین الگوریتم های گوگل، این الگوریتم بر روی رتبه سایت تاثیر ندارد.

بیایید مثالی را با هم مرور کنیم. شاید در گذشته اگر عبارت آموزشگاه زبان را جستجو می‌کردید، با انبوهی از وب‌سایت‌های اسپم و به دردنخور مواجه می‌شدید که تنها باعث دلزدگی شما از موتور جستجو می‌شد. اما اگر این عبارت را الان در موتور جستجو وارد کنید، لیستی از آموزشگاه‌ها و وب‌سایت‌های آن‌ها و بعضا در همان صفحه اول گوگل، آدرس دقیق چند آموزشگاه نیز نمایش داده می‌شود. تمامی این موارد بیانگر این مفهوم است که گوگل منظور شما را دقیق‌تر و بهتر متوجه می‌شود.

این نکته را باید در نظر داشت که نمی‌توان دقیقا مشخص کرد کدام یک از الگوریتم های گوگل باعث نمایش دادن یک وب‌سایت به شما شده است. آن‌چه که مشخص است، مجموعه تمامی الگوریتم‌های گوگل، می‌توانند به ما کمک کنند تا به نتایج بهتر و دقیق‌تر دست پیدا کنیم.

یکی دیگر از تاثیراتی که الگوریتم مرغ مگس‌خوار بر نتایج جستجو دارد، این است که علاوه بر نمایش نتایج بدست‌آمده، نزدیک‌ترین موضوعات مربوط به مواردی که شما جستجو کرده‌اید را نیز نمایش می‎دهد. برای نمونه، شما اگر درباره یک فیلم در گوگل جستجو کنید، گوگل به شما لینک‌هایی درباره پشت صحنه این فیلم، بازیگران، جوایز برنده شده و... نشان خواهد داد و یا اگر شما نام یک بازیگر را جستجو کنید، علاوه بر نمایش بیوگرافی کوتاهی از او، نام فیلم‌های بازی کرده، حواشی پیرامون، جوایز برنده شده و ... نیز به شما نشان داده خواهد شد. این هوشمندی الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل است که با پیش‌بینی اینکه ممکن است کاربر به دنبال نتایج دیگری نیز باشد، اطلاعات تکمیلی را به شما نشان می‌دهد.

الگوریتم مرغ مگس خوار چگونه کار می‌کند؟

پیشتر گفتیم که الگوریتم مرغ مگس‌خوار با مفاهیم، کلمات کلیدی و هم‌معنی آن‌ها کار دارد. اجازه دهید با بررسی یک مثال، به چگونگی عملکرد این الگوریتم بپردازیم. فرض می‌کنیم شما به دنبال رستوران‌های ونک هستید. به محض جستجوی این عبارت، مرغ مگس‌خوار گوگل به سرعت به دنبال نزدیک‌ترین کلمات به "رستوران" و "ونک" می‌گردد. کلماتی همچون  فست‌فود، کافی شاپ و غذای‌ خانگی و... نزدیک‌ترین نتایج به واژه "رستوران" است. همچنین، گوگل با دسترسی به گوگل‌مپ، نزدیک‌ترین محله‌ها به ونک را هم پیدا کرده و در نتایج به شما نشان می‌دهد.

حال با کنار هم قرار گرفتن این ترکیب کلمات، انواع رستوران‌های موجود در محدوده ونک شهر تهران به شما نمایش داده خواهد شد. اهمیت این الگوریتم و تکنولوژی، آن‌جا مشخص می‌شود که بدانید قبلا نیاز بود تا یک مفهوم را به اشکال گوناگون جستجو کنید اما به کمک این الگوریتم، دیگر نیازی به این کار نیست. زیرا، مرغ مگس‌خوار به همراه گراف دانش، انواع ترکیب کلماتی که ممکن است به ذهن شما خطور کند را حدس زده و برای شما نمایش می‌دهد.

گراف دانش گوگل، سال 2012 فعالیت خود را آغاز کرد. این گراف به منظور نشان دادن نتایج دقیق و مرتبط با افراد، اماکن و... بود. برای نمونه، وقتی شما نام بیل گیتس را در اینترنت جستجو می‌کنید، علاوه بر جنبه‌های فردی وی، تصاویری از کمپانی اپل و دیگر فعالیت‌های اون نیز برای شما نشان داده خواهد شد.

الگوریتم مرغ مگس‌خوار، پایانی بر کپی کلمه‌کلیدی‌ها!

شگرد نادرست تکرار بیش از اندازه کلمات کلیدی برای بالا بردن رتبه وب‌سایت دیگر جوابگو نیست. مرغ مگس‌خوار با دقت محتوا را بررسی و پالایش می‌کند و با اعمال جریمه، وب‌سایت‌هایی که صرفا کلمات کلیدی را تکرار می‌کنند، از گردونه رقابت حذف می‌کند. مرغ مگس‌خوار به همراه دیگر الگوریتم های گوگل ساخته شده‌اند تا کاربران یک جستجوی دقیق و عاری از هرگونه اسپم داشته باشند. هرچند این الگوریتم بسیار دقیق است و به اصطلاح مو را از ماست می‌کشد ولی با رعایت نکات زیر می‌تواند از جریمه‌های مرغ مگس‌خوار در امان باشید:

 • ربات نباشید! الگوریتم های گوگل مثل انسان‌ها فکر می‌کنند، پس در محتوای خود از مترادف کلمات کلیدی هم استفاده کنید.
 • انکر تکست‌ها را دریابید! بازاریابی اینترنتی بسیار مهم است، اما گوگل به دنبال مفهوم لینک و ارتباطش با محتواست.
 • از زبان نشانه‌گذاری استاندارد استفاده کنید.
 • مقالاتی با تعداد کلمات متغیر تولید کنید، فراموش نکنید برخی از کاربران خواهان مقالات طولانی و برخی کوتاه هستند.

مرغ مگس‌خوار گوگل، این پرنده کوچک و چابک دوست داشتنی، از سال 2013 به کمک دیگر الگوریتم های گوگل آمده است تا نتایج بهتر و دقیق‌تر را سریع‌تر به مخاطبان برساند. با ورود مرغ مگس خوار، اهمیت تالیف متن و محتوا بیش از پیش نمایان شد. همانقدر که این الگوریتم می‌تواند برای کاربران مفید و کاربردی باشد، برای وبمستران می‌تواند دردسرهای فراوانی را به همراه داشته باشد.

فراموش نکنید، برای در امان ماندن از منقار مگس‌خوار، باید برای تولید محتوای وب‌سایت خود زمان بیشتری صرف کنید.

 

News source

2 August 2020 - 13:08

Tags

 • مرغ_مگس_خوار_چیست

User Review

Total Score

No Comment Post yet

Submit Comment

Your Score