هر آنچه باید در مورد آمار بازدید سایت بدانید!

آمار بازدیدکنندگان سایت همواره یکی از دغدغه‌های فکری اصلی برای مدیران سایت‌ها بوده است. داشتن آمار دقیق از میزان بازدید و ترافیک سایت از لازمه‌های رشد کسب‌وکارهای اینترنتی‌ست. هم‌چنین دانستن این موضوع که کدام یک از پست‌ها و مطالب توانسته است میزان مخاطب بیشتری را به خود جذب کند، در تعیین انواع استراتژی محتوا، انجام بازاریابی محتوا، ایجاد اصلاحات در شیوه طراحی سایت و هر فعالیت دیگری که منجر به کسب رتبه بهتر از طرف موتورهای جستجو می‌شود، نقش اساسی دارد. آمار بازدیدکنندگان سایت از جهتی به عنوان ابزاری جهت سنجش میزان رشد سایت به کار گرفته می‌شود؛ چرا که در نهایت، افزایش مخاطبین و بالا رفتن آمار بازدید و ترافیک سایت است که منجر به افزایش فروش، رشد کسب‌وکار و ایجاد درآمدهای بیشتر خواهد شد. اطلاع از میزان بازدید سایت و اینکه بیشتر مخاطبین از کدام مناطق بوده‌اند و صدها اطلاعات مختلف دیگر، از مباحث مورد توجه ادمین‌هاست.

اهمیت دریافت آمار بازدیدکنندگان سایت

گفتیم که به دست آوردن آمار بازدید سایت برای تعیین مسیر حرکت رشد سایت و تحلیل آن امری حیاتی‌ست. تا آنجائیکه نصب آمارگیرها جهت اطلاع از میزان بازدید سایت و تحلیل آمارها، از اولویت‌های اصلی هر وبسایتی به شمار می‌آیند. کلمات کلیدی مناسب و ارزشمند، عبارت‌هایی هستند که معرف سایت‌ها به بازدیدکنندگان واقعی می‌باشند. اگر تا کنون فعالیت‌های اولیه و بنیادین راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی و وبسایت خود را انجام داده‌اید، حال نوبت به بررسی تاثیرات تمام اقدامات قبلی در جهت افزایش بازدیدکنندگان و ایجاد مخاطبان دائمی است. خرید هاست و دامنه، طراحی و راه اندازی سایت، سفارش تولید محتوا، انتخاب کلمات کلیدی مناسب، بهینه سازی لینک های داخلی و بهبود سئو سایت و ... اولین مراحل تولد وب‌سایت‌ها هستند. به دست آوردن آمار بازدید سایت اقدامی است که نتیجه تمام اقدامات قبلی را مورد بررسی و تحلیل قرار می‌دهد. آمار بازدیدکنندگان سایت به طور کلی به چند شیوه مختلف قابل بررسی هستند.

آمار بازدید روزانه از وب‌سایت

از اولین نشانه‌های پیشرفت یک وب‌سایت، افزایش آمار بازدید روزانه از آن است. با استفاده از روش‌های مختلفی که برای بدست آوردن آمار بازدید سایت وجود دارد، می‌توان به سادگی میزان پیشرفت در بازدید و ترافیک سایت را اندازه گرفت. منظور از آمار بازدید روزانه از سایت، تعداد کل دفعاتی است که صرف نظر از آی‌پی مخاطبین، وب‌پیج‌های سایت، مورد بازدید قرار گرفته‌اند.

تعداد بازدیدکنندگان سایت

مورد دیگری که در تحلیل آمار بازدیدکنندگان سایت اهمیت دارد، تعداد بازدیدکنندگان آن است. به عنوان مثال اگر وب‌سایت یک شرکت تولید محتوا به صورت روزانه ۱۰ هزار بازدید داشته باشد، به این معنی نیست که ۱۰ هزار کاربر مختلف باعث بوجود آمدن این آمار شده‌اند؛ چرا که کاربران بسیاری هستند که با ورود به سایت، صفحات مختلفی از سایت را مورد بازدید قرار می‌دهند؛ بنابراین توجه به هر دو مفهوم زیر از بازدید و ترافیک سایت، باعث به دست آمدن اطلاعاتی مفید در تحلیل رشد سایت می‌شود.

 • آمار بازدید روزانه: تعداد دفعاتی که صفحات سایت در ۲۴ ساعت گذشته مورد بازدید قرار گرفته‌اند.
 • تعداد بازدیدکنندگان: تعداد کاربرانی که طی ۲۴ ساعت به بازدید از سایت می‌پردازند.

بازدیدکنندگان بازگشتی

مهم‌ترین عامل در موفقیت هر کسب‌وکاری، حفظ مشتریان و مخاطبان و ایجاد وفاداری در آنان است. یکی از فاکتورهای مهم در محبوبیت یک وب‌سایت، میزان بازدیدکنندگان بازگشتی آن می‌باشد. منظور از بازدیدکننده بازگشتی، مخاطبانی هستند که به صورت روزانه به سایت مراجعه می‌کنند. همچنین، بازدیدکنندگانی نیز هستند که تنها یک بار به سایت مراجعه می‌کنند که به آنان بازدیدکننده جدید گفته می‌شود. به دست آوردن آمار بازدید و ترافیک سایت به تفکیک هر دو نوع مخاطبان، در مقوله شناسایی مسیرهای جدید رشد کسب‌وکار، اهمیت بسیار دارد.

فاکتورهای مهم در آمار بازدیدکنندگان سایت

کلمات کلیدی مفید و ارزشمند، همان‌هایی هستند که سایت‌ها را به مخاطبین واقعی معرفی می‌کنند. انتخاب کلمه کلیدی مناسب، عموماً با بررسی نتایج Keyword Planner و میزان جستجوی ماهانه صورت می‌گیرد. اگر کلمه کلیدی استفاده شده در محتوای سایت با زمینه فعالیت سایت همخوانی نداشته باشد، هیچ‌کدام از مخاطبان را به مشتری واقعی تبدیل نمی‌کند. سه عامل مهم و موثر که لازم است در تحلیل آمار بازدید و ترافیک سایت به آنها توجه شود، به قرار ذیل هستند:

مدت زمان حضور بازدیدکنندگان

در صورتی که مدت زمان حضور بازدیدکننده در سایتتان کمتر از یک دقیقه است، احتمال تبدیل شدن او به مشتری واقعی چیزی حدود صفر است! افزایش زمان حضور بازدیدکنندگان در سایت، مهم‌ترین عاملی است که باعث افزایش آمار بازدیدکنندگان سایت و تبدیل شدن آنان به مخاطبان واقعی می‌شود.

صفحات بازدید شده و ورودی‌های سایت

یکی از امکاناتی که ابزارهای آمارگیر سایت باید از آن برخوردار باشند، توانایی ارائه آمار دقیق از هر صفحه است. بررسی تعداد بازدیدکنندگان پیج، کلمات کلیدی ورودی و Bounce Rate تمام صفحات سایت حائز اهمیت است. به عنوان مثال در صورتیکه یکی از صفحات سایت می‌تواند بازدیدکنندگان زیادی را از گوگل جذب کند، اما کاربران بلافاصله از سایت خارج می‌شوند، می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که محتوای پیج از نظر سئو بهینه بوده اما دارای کارایی مناسب برای کاربران نیست!

ضریب بازگشت یا Bounce Rate

نرخ پرش یا ضریب بازگشت، به معنای تعداد کاربرانی است که بعد از وارد شدن به سایت، بدون بازدید از هیچ کدام از صفحات دیگر از آن خارج می‌شوند. ضریب بازگشت ربطی به مدت حضور کاربران در سایت ندارد و تنها تعیین‌کننده میزان جذابیت سایت از دید مخاطبان است.

روش‌های بدست آوردن آمار بازدیدکنندگان سایت

اطلاع از میزان بازدید سایت به روش‌های مختلفی صورت می‌پذیرد. بطور کلی، آمار بازدید و ترافیک سایت به سه روش قابل دست‌یابی است.

 • کدنویسی اختصاصی سایت جهت ثبت آمار
 • استفاده از آمارگیر سایت‌های وردپرس و جوملا
 • استفاده از ابزار و نرم افزار آمار بازدید سایت

اگر سایت ساز آنلاین رایو برای طراحی سایت خود استفاده کرده باشید، می‌توانید از قابلیت مشاهده آمار و بازدید وب سایت که در این سایت ساز تعبیه شده، بهره‌مند گردید.

کدنویسی اختصاصی برای سایت

یکی از روش‌های کسب آمار بازدیدکنندگان سایت، برنامه‌نویسی اختصاصی برای سایت جهت آمارگیری سایت می‌باشد. این روش، مستلزم استفاده از دانش برنامه‌نویسی می‌باشد، معمولاً وقت‌گیر بوده و صاحبان سایت‌ها را متحمل هزینه‌های اضافی می‌کند.

آمارگیر و افزونه‌های وردپرس، جوملا و ...

سایت‌هایی که با سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس، جوملا و ... طراحی شده‌اند، می‌توانند به راحتی و بدون دردسر از افزونه‌های ارائه آمار بازدیدکنندگان سایت استفاده کنند. استفاده از افزونه و ماژول‌ها در مواردی که به تحلیل‌های پیشرفته احتیاجی نباشد، راه‌حلی سریع و موثر می‌باشد.

نرم افزار آمار بازدید سایت

استفاده از نرم‌افزارها و ابزارهای آنلاین که به ارائه آمار بازدیدکنندگان سایت می‌پردازند، دقیق‌ترین و حرفه‌ای‌ترین روش اطلاع از بازدیدکنندگان است. در ادامه به معرفی معروف‌ترین ابزارهای آمارگیر سایت می‌پردازیم.

گوگل آنالیتیکس

محبوب‌ترین و رایج‌ترین ابزار جهت دریافت آمار بازدید سایت

این ابزار که توسط شرکت گوگل ارائه شده است، از قدرتمندترین‌های ارائه و تحلیل آمار سایت‌ها می‌باشد. مهم‌ترین قابلیت‌های گوگل آنالیتیکس عبارتند از:

 • ارائه آمار بازدید سایت و تحلیل آن
 • امکان فیلتر کردن بازدیدکنندگان
 • سنجش سرعت سایت و لود شدن صفحات
 • ارائه اطلاعاتی از قبیل سن، جنسیت و موقعیت بازدیدکنندگان
 • امکان رصد کاربران آنلاین در سایت
 • ارائه نمودار جریان و گزارش از جهت حرکت کاربران در سایت

ابزار گوگل آنالیتیکس برای آی‌پی ایران غیر فعال بوده و لازم است که آی‌پی خود را جهت استفاده از آن تغییر دهید.

StatCounter

استیت‌کانتر یک نرم افزار آمار بازدید سایت به صورت آنلاین است که اطلاعات مفیدی از رفتار کاربران را به نمایش می‌گذارد. آی‌پی و موقعیت جغرافیایی کاربران، پربازدیدترین صفحات، مدت زمان توقف کاربران در هر صفحه، نحوه ورود کاربر به وب‌سایت و ... از گزارشات این ابزار هستند. استفاده از StatCounter تا ۲۵۰ هزار بازدید ماهانه، رایگان است.

Histats

این ابزار نیز همچون StatCounter و گوگل آنالیتیکس، اطلاعات دقیقی از آمار بازدیدکنندگان سایت ارائه می‌دهد. از مزیت‌های Histats، سهولت در استفاده و سادگی کنترل پنل آن است. جهت جلوگیری از کاهش سرعت احتمالی، از کد فاقد جاوا اسکریپت در هنگام فعال‌سازی استفاده کنید.

ابزارهای فارسی برای آمارگیری سایت

در کنار آمارگیرهای خارجی، ابزارها و آمارگیرهای ایرانی نیز عملکرد خوبی از خود نشان داده‌اند. سایت‌های وب گذر و وب شمار از جمله آنان هستند. امکاناتی که این ابزارها در اختیار کاربران می‌گذارند، به شرح زیر هستند:

 • دریافت آمار بازدیدکنندگان سایت از طریق اس ام اس
 • امکان نمایش خلاصه‌ای از آمار بازدید در سایت
 • نمایش کلمه‌های کلیدی جستجوشده
 • مرورگر و سیستم عامل بازدیدکنندگان
 • تعداد بازدید هر صفحه بصورت مجزا
 • صفحات بازدیدشده توسط هر یک از کاربران
 • ارائه پیش‌بینی وضعیت بازدید فردا
 • و ...

در نهایت، هزاران ابزار جهت دریافت آمار بازدیدکنندگان سایت وجود دارد. ۵ مورد فوق، از معروف‌ترین و پرکاربردترین آنان هستند. هر کدام از این ابزارها، به نحوی به ارائه آمار بازدید می‌پردازند. با شناخت هر کدام از آنها و آگاهی از اهداف خود، می‌توانید بهترین آمارگیر را برای سایت خود بیابید.

News source

2 August 2020 - 13:08

User Review

Total Score

No Comment Post yet

Submit Comment

Your Score