چرا دیجیتال مارکتینگ؟

دیجیتال مارکتینگ، فرصتی برای دیده شدن!

این روزها با گسترش فناوری و ورود دستگاه‌های هوشمند به زندگی انسان، سبک زندگی، نحوه خرید کردن و حتی نحوه انتخاب کردن بشر نیز تغییر کرده است. تصور کنید تا همین چند سال پیش بیلبورد‌های تبلیغاتی سطح خیابان و جاده‌ها، تبلیغات محصولات در رادیو و روزنامه‌های کثیرالانتشار و یا تبلیغات تلویزیونی، تنها شانس یک محصول برای دیده شدن بودند. آیا امروزه تبلیغات، سبک کلاسیک خود را حفظ کرده است؟ این روزها کمتر کسی است که با عبارت دیجیتال مارکتینگ آشنا نباشد.

با ورود کامپیوترهای شخصی به منازل و ادارات و به دنبال آن گوشی‌های تلفن همراه هوشمند، سبک زندگی بشر، به طور کامل دست‌خوش تغییر شد. در شبکه‌های اجتماعی هر روزه، میلیونها کاربر از صفحات متعددی در سرتاسر جهان بازدید می‌کنند. این کار، نیاز به صرف زمان در ترافیک‌های چند ساعته و یا پرداخت هزینه رفت‌وآمد ندارد و تنها با چند کلیک انجام می‌شود. به مرور زمان، اعتماد کاربران به این شبکه‌ها و کسب‌وکارهایی که در این بستر مشغول به کار هستند، افزایش یافته است. هر لحظه به تعداد فروشگاه‌‌های اینترنتی افزوده می‌شود و هر کدام راه‌حلی جذاب برای کسب بازار پیاده‌سازی می‌کنند. بدون شک در مقابل این موج دیجیتالی شدن زندگی بشر، مغازه‌های سنتی، فروشگاه‌های فیزیکی و تبلیغات سنتی و ... چندان راه به جایی نخواهند برد.

در دنیای پر هیاهوی کسب‌ و کار مجازی، هر روزه مفاهیم جدیدی بروز پیدا می‌کنند که یکی از مهم‌ترین این مفاهیم، دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) و یا همان بازاریابی دیجیتال است.

دیجیتال مارکتینگ چیست

اگر بخواهیم به زبان ساده به این سوال پاسخ دهیم، می‌توان گفت، دیجیتال مارکتینگ روشی نوین در برقراری ارتباط با مشتریان و یا مخاطبان فضای دیجیتال است؛ خواه به وسیله تبلیغات تلویزیونی و یا رادیویی، خواه به وسیله گوشی‌های هوشمند و شبکه‌های اجتماعی. بازاریابی دیجیتال بر بستر ابزار الکترونیک و یا دیجیتال رخ می‌دهد. به عبارت دیگر، دیجیتال مارکتینگ جایگزین بیلبوردها و بروشورها شده است.

از دیرباز، کسب‌و‌کارها برای دیده شدن به بازاریابی و تبلیغات نیاز داشته‌اند؛ با ورود به عصر دیجیتال، مفاهیم نوینی از بازاریابی تحت عنوان دیجیتال مارکتینگ و یا بازاریابی دیجیتال مطرح شد. در این نوع از بازاریابی، جامعه مخاطب را از طریق اینترنت، امواج دیجیتال و... که از وسیله‌هایی همچون لپ‌تاپ، گوشی هوشمند و یا تبلت استفاده می‌کنند، جذب می‌کنیم. دیجیتال مارکتینگ صرفا مختص کسب‌وکارهای دارای وب سایت نیست؛ بلکه تبلیغات تلویزیونی و یا رادیویی نیز از این دسته محسوب می‌شود.

در بازاریابی دیجیتال‌، تنها تبلیغات و ارائه محصول مطرح نیست، بلکه کارشناسان بازاریابی دیجیتال‌، با آنالیز مداوم رفتار کاربران و بازخورد کمپین‌های تبلیغاتی به دنبال بهبود کیفیت کسب‌وکارهای مجازی و به طبع آن، فروش بیشتر محصول خود هستند. اهمیت دیجیتال مارکتینگ آنجا مشخص می‌شود که بدانیم به طور میانگین افراد روزانه ۱۱ ساعت از زمان خود را صرف استفاده از محصولات الکترونیکی و دیجیتال می‌کنند و عمده خریدهای خود را از طریق فروشگاه‌های آنلاین انجام می‌دهند. بدون شک، اگر در گذشته برای کسب‌وکارهای سنتی، داشتن مغازه در محل‌های پر رفت‌وآمد مطرح بوده است، این روزها دیده شدن در فضای مجازی اولویت اول مالکان کسب‌ و کار مجازی می‌باشد.

انواع روش‌های دیجیتال مارکتینگ

برای ورود به بحث دیجیتال مارکتینگ‌، باید با انواع روش‌های انجام آن آشنا باشیم. بازاریابی دیجیتال را می‌توان در دسته‌بندی‌های زیر قرار داد:

بازاریابی اینترنتی (Internet Marketing)

بسیاری تصور می‌کنند چون عمده‌ی دیجیتال مارکتینگ بر بستر اینترنت صورت می‌گیرد، پس دیجیتال مارکتینگ همان، بازاریابی اینترنتی است. این موضوع به علت شباهت دو عبارت بازاریابی دیجیتال‌ و بازاریابی اینترنتی نیز هست. این دو تعریف زیاد با هم اختلاف ندارند، اما می‌توان بازاریابی اینترنتی را مهم‌ترین ابزار دیجیتال مارکتینگ دانست. بنابر تعریف بازاریابی اینترنتی، نیاز است که کسب‌ و کار مجازی بر بستر یک وب سایت قرار داشته باشد.

بازاریابی محتوا (Content Marketing)

یکی از مهم‌ترین اصول دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی اینترنتی، بازاریابی محتوا است. در این نوع از بازاریابی با استفاده از انواع محتواهای تولید شده، اعم از ویدیویی، متنی، تصویری و صوتی، پیام خود را به مخاطبان و کاربران می‌توانید برسانید. رعایت اصول تولید محتوا، یکی از شروط اصلی موفقیت در این نوع از بازاریابی است. تمامی موارد زیر از زیر شاخه‌های بازاریابی محتوا هستند:
 • پادکست مارکتینگ
 • اینفوگرافیک مارکتینگ
 • ویدئو مارکتینگ

بازاریابی موتور جستجو (Search Engine Marketing)

در این روش از بازاریابی، با استفاده از ابزارهای آنالیز آنلاین و بهره‌گیری از قوانین سئو، باید وب سایت را به موتورهای جستجو معرفی کرد تا توسط کاربرانی که از موتورهای جستجو استفاده می‌کنند، دیده شوند. در صدر لیست موتورهای جستجو بدون شک، گوگل قرار دارد اما با توجه به نوع محتوای سایت شما، هر کدام از موتورهای جستجو یاهو، یندکس، بینگ و یوتیوب نیز می‌توانند اولویت این دسته از بازاریابی باشند. بازاریابی موتور جستجو شامل دو دسته زیر می‌باشد:
 • بهینه سازی برای موتورهای جستجو  یا سئو (Search Engine Optimization)
 • تبلیغات کلیکی  (Pay Per Click)

بازاریابی ایمیلی (E-Mail Marketing)

انجام بازاریابی ایمیلی پس از بازاریابی محتوا و موتور جستجو یکی از مهم‌ترین ارکان بازاریابی دیجیتال است؛ چرا که در این نوع از بازاریابی، مخاطبین و یا مشتریانی را که به دست آورده‌اید، از طریق ارسال ایمیل به باشگاه مشتریان وفادار خود ملحق می‌کنید! از این روش بازاریابی می‌توان جهت برندسازی، تبلیغات و جلب مخاطب استفاده کرد. برای ارسال ایمیل به طور گسترده می‌توانید از سرویس‌های زیر استفاده کنید:
 • میلرلایت (MailerLite)
 • میل چیمپ (MailChimp)

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی (Social Media Marketing)

این نوع بازاریابی را که به اختصار SMM نیز می‌نامند، عمدتا در شبکه‌های اجتماعی پیاده‌سازی می‌کنند. سختی این مدل بازاریابی از بازاریابی ایمیلی بیشتر است چرا که در شبکه‌های اجتماعی باید با استفاده از تصویر، متون کوتاه و مفید و یا ویدئوکلیپ‌های با مدت زمان محدود، پیام خود را به مخاطبان خود برسانید. عمدتا از این روش برای برندسازی استفاده می‌شود. از جمله شبکه‌های اجتماعی پرکاربرد که هدف این نوع بازاریابی هستند می‌توان موارد زیر را نام برد:
 • اینستاگرام
 • توئیتر
 • فیسبوک
 • پینترست
 • گوگل پلاس

تبلیغات (Advertising)

شاید به جرات بتوان گفت پس از بازاریابی اینترنتی، تبلیغات، اصلی‌ترین دسته دیجیتال مارکتینگ است. تبلیغات صحیح و اصولی از طرق مختلف می‌تواند به شما کمک کند تا خیلی سریع به اهداف خود دست پیدا کنید؛ بازاریابی اینترنتی در کنار تبلیغات، اصلی‌ترین پایه‌های دیجیتال مارکتینگ هستند. تبلیغات در فضای دیجیتال می‌تواند به هر کدام از شکل‌های زیر باشد:
 • تبلیغات بنری
 • تبلیغات ویدئویی
 • تبلیغات موشن گرافیک
 • تبلیغات تصویری

می‌توان دیجیتال مارکتینگ را به دو دسته بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing) و بازاریابی برونگرا (Outbound Marketing) تقسیم کرد. بازاریابی درونگرا در غالب وب سایت می‌باشد و مالکان کسب‌ و‌ کار مجازی با تکیه بر تولید محتوا و SEO سعی در جذب مخاطبین بیشتر دارند؛ اما در بازاریابی برونگرا، بدون در نظر گرفتن اینکه مخاطبان ما در کدام دسته قرار دارند، سعی می‌کنیم در دید مخاطبین بیشتری قرار بگیریم، بنرهای کسب‌ و‌ کارهای مختلف که در وبسایت‌های متفاوت می‌بینید، از این دسته هستند.

ابزار دیجیتال مارکتینگ

همانطور که پیشتر گفته شد، بازاریابی دیجیتال‌، بر بستر تکنولوژی دیجیتال قرار دارد. به همین سبب، می‌توان تمامی ابزاری را که برای این کار در بستر اینترنت و یا گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها و کامپیوترها استفاده می‌شود، جزو ابزار دیجیتال مارکتینگ دانست. به طور کلی، دسته‌بندی زیر، قسمتی از ابزار دیجیتال مارکتینگ هستند:

 • وب سایت های طراحی شده
 • سیستم‌های مدیریت محتوا
 • سامانه‌های آنلاین آنالیز همچون SEMrush و ...
 • محتوای بارگذاری شده (اعم از متنی، تصویری و...)
 • شبکه‌های اجتماعی
 • نرم‌افزارهای تولید محتوا، طراحی و تولید عکس، ویدئو و...
 • نرم‌افزارهای ویرایش محتوای تولید شده
 • کتاب‌های دیجیتال
 • رپورتاژها و بنرها

این دسته‌بندی می‌تواند شامل هر وسیله، نرم‌افزار و یا اپلیکیشنی باشد که به کسب‌ و‌ کار مجازی شما کمک می‌کند تا بیشتر در معرض دید قرار بگیرید.

تاکتیک‌های بازاریابی دیجیتال

تاکتیک‌ها را نمی‌توان جزو اصول بازاریابی دیجیتال دانست، اما با توجه به شرایط کسب‌ و کار مجازی و کمپین‌های طراحی شده، می‌توان از این تاکتیک‌ها استفاده کرد. باید توجه داشت که هر کسب‌ و کار مجازی ممکن است نتواند از تمامی تاکتیک‌ها استفاده کند. هدف از پیاده‌سازی تاکتیک‌های بازاریابی دیجیتال توسط مالکان کسب‌ و‌ کار‌ مجازی، رشد و پیشی گرفتن از رقباست؛ برای همین می‌توان از تاکتیک‌های بازاریابی دیجیتال نیز جهت بهبود کسب‌ و‌ کار مجازی استفاده نمود.

بازاریابی اجازه ای  (Permission Marketing)

در این روش با اجازه مخاطب، محصول و یا خدمات خود را معرفی می‌کنید. برای انجام این کار روش‌های متعددی وجود دارد، برای نمونه استندهایی که در مراکز خرید قرار می‌گیرند و امکان بررسی محصول خود، مانند تلفن همراه، چای/ دمنوش و ... را برای شما فراهم می‌کنند.

بازاریابی دهان به دهان (Word of Mouth Marketing)

این مدل مبتنی بر مشتریان می‌باشد. بدین شکل که مخاطبی که از خدمات شما راضی بوده است، خدمات شما را به دیگران معرفی می‌کند. نگاهی به آمار زیر می‌تواند اهمیت این نوع بازاریابی را بیش‌ از پیش نشان دهد:

 • 74% از خریداران یک محصول، تمجید دیگران را عامل خرید خود می‌دانند
 • 92% از مردم پیشنهاد دوستان وخانواده خود را مهم‌تر از تبلیغات می‌دانند
 • 72% از خریداران معتقدند خواندن نظرات دیگران در فروشگاه‌های آنلاین در خرید آنها تاثیر داشته است

 

بازاریابی چریکی یا پارتیزانی (Guerrilla Marketing)

این نوع بازاریابی مختص کسب‌ و کار مجازی با بودجه محدود است. در این روش خود را در معرض دید مخاطبینی قرار می‌دهید که ممکن است مشتری شما بشوند. برای نمونه:

 • بنرهایی که در متروها، ایستگاه اتوبوس و ... قرار می‌گیرند.
 • کمپین‌های مردمی
 • از طریق بسته‌بندی دستمال کاغذی، قوطی کبریت و...
 • ایجاد امکان استفاده از محصول توسط مشتریان بالفعل
 • نقاشی برند کف خیابان و یا پیاده‌روها
 • دستگیره‌های مترو و اتوبوس‌ها

 

بازاریابی افراد تاثیرگذار (Influencer Marketing)

در این روش به سراغ افراد مشهوری که در زمینه کاری شما هستند، می‌روید تا آنها با استفاده از تعداد مخاطبانشان، کسب‌ و کار مجازی شما را معرفی کنند. پیدا کردن این افراد در شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام، یوتیوب و... کار چندان دشواری نیست. این افراد می‌توانند جزو هر کدام از دسته‌های زیر باشند:

 • تولیدکنندگان محتوای شبکه‌های اجتماعی
 • بازیگران و هنرمندان
 • بازیکنان ورزشی
 • افراد صاحب‌نام در زمینه علمی
 • متخصصان حوزه‌های گوناگون

 

دیجیتال مارکتینگ، ضرورت پیشرفت

با دیجیتالی شدن دنیای امروز و تبدیل مغازه‌ها و فروشگاه‌ها به وب سایت و یا اپلیکیشن، مدل بازاریابی نیز تغییر کرده است. برای موفقیت و پیشرفت در کسب‌ و کار مجازی نیاز است تا با دیجیتال مارکتینگ و یا همان بازاریابی دیجیتال آشنا باشید. دیجیتال مارکتینگ با ابزارهای متعدد خود و روش‌های جذاب، به شما کمک می‌کند تا هر چه بهتر توسط کاربران و مشتریان دیده شوید.

فراموش نکنید برای دنیای دیجیتال فردا به کمک نیاز دارید؛ بازاریابی دیجیتال دنیپر، یاری‌رسان شماست!

این مطلب چقدر برایتان مفید بود؟

برای امتیاز دادن بر روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آراء 0

تاکنون هیچ ستاره ای نداده اید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

شرکت تولید محتوا